جشن غرور کوزوو در روز چهارشنبه، ۱۰ اکتبر، در پریستینا، پایتخت این کشور با شعار “به نام آزادی” و علی رغم تلاش برای ممنوعیت آن، برگزار شد. اولین جشن غرور کوزوو در سال ۲۰۱۷ برگزار شد.

به گزارش رویترز، این رویداد به دلیل خشم جامعه محافظه کار عمدتا مسلمان کوزوو از برگزاری اش، تحت نظارت شدید پلیس و نیروهای امنیتی، بود. رویترز همچنین گزارش داد که حزب حاشیه ایی The Word (Fjala) خواستار لغو این رویداد شده بود، اما موفق به این کار نشد و رژه غرور بدون وقفه برگزار شد.

به گزارش، رادیو اروپای آزاد، دوهاراتا اوکزها، وزیر ادقام در اروپا، شهردار پریستینا، شپند آحمتی و ناتالیا آپوستولوا، رئیس دفتر اتحادیه اروپا در کوزوو، در این رژه شرکت کردند. راموش هارادیناج، نخست وزیر کوزوو نیز حمایت خود را از این رژه در فیسبوک اعلام کرد و نوشت: “گرایش جنسی یک مسآله شخصی است و باید مورد احترام قرار گیرد”.

وی افزود: “قانون اساسی ما آزادی های فردی را برای همه تضمین می کند. قانون اساسی ما، همواره از حقوق دگرباشان جنسی و جشن غرور، برای تامین آزادی دگرباشان جنسی و ابراز آزادنه هویت جنسی و جنسیت شان، حمایت خواهد کرد.”

کوزوو در سال ۲۰۰۴ قانون مبارزه با تبعیض علیه دگرباشان جنسی را تصویب کرد، اما هنوز زوج های همجنسگرا از حقوق اساسی برخوردار نیستند. جمهوری کوزوو با جمعیتی حدود دو میلیون نفر، در سال ۲۰۰۸ استقلال خود را از صربستان اعلام کرد.

صربستان و چندین متحد آن، علی رغم به رسمیت شناخته شدن این کشور توسط ۱۱۳ کشور عضو سازمان ملل متحد، کوزوو را به عنوان یک کشور به رسمیت نمی شناسند. شورای امنیت سازمان ملل متحد به دلیل مخالفت چین و روسیه، کوزوو را به رسمیت نشناخته است.

با وجود اینکه حقوق دگرباشان جنسی در کوزوو از حمایت سیاسی برخوردار است، وضعیت قانونی آن در این کشور نامشخص است. قانون اساسی کوزوو دارای دو بخش جداگانه در رابطه با ازدواج است که با یکدیگر در تناقضند. ماده ۳۷ قانون اساسی، میگوید که “همه باید از حق ازدواج برخوردار باشند”. با این حال، ماده ۱۴ قانون اساسی “ازدواجر را جامعه ایی قابل به رسمیت شناخته شدن قانونی متشکب از دو نفر از جنس های مختلف میداند.”

فعالان حقوق دگرباشان جنسی، خواستار حذف ماده ۱۴ شده اند تا این کشور اروپایی بتواند ازدواج همجنسگرایان را قانونی کند. فشار برای احقاق حقوق دگرباشان جنسی در حالی اتفاق می افتد که این کشور در تلاش برای برقراری پیوند با اتحادیه اروپا است.

ما همه جا هستیم؛ آزاد و برابر:

‌‎فیس بوک ما:
‌‌‌‌‏https://m.facebook.com/DharmaMartia
وب سایت ما:‏
‌‌‏http://dharmamartia.org
‌‎صفحه خبر وب سایت :
‏http://news.dharmamartia.org/
اینستاگرام ما:
‏dharma_martia
توییتر ما:
‏@DharmaMartia ‌‎
‌‌‏https://telegram.me/DharmaMartia
‌‎همکاران ما:
‌‌‏رسانه همیاری: ‌‌‏
‏http://media.hamyaari.ca
‌‌‏ فضای اختصاصی دارما و مارتیا در تریبون زمانه:
‏www.tribunezamaneh.com/archives/author/dharma-martia
سایت پلنت ترنسجندر:
‏www.planettransgende

منبع:
https://www.pinknews.co.uk/2018/10/11/kosovo-pride-2018-photos-ban/

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com