در پی مسدود شدن ده ها کانال و حساب های وابسته به صداوسیمای جمهوری اسلامی در شبکه‌های اجتماعی چون «گوگل»، «فیس ‌بوک»، «توییتر» و «یوتیوب»، معاونت برون مرزی صداوسیما با انتشار بیانیه‌ای، به این اقدام اعتراض کرد و آن را «خفه کردن صدای رسانه های مستقل» و «افتضاح سیاسی» خواند.

به گزارش ایسنا، معاونت برون مرزی صداوسیما در بیانیه خود که امروز منتشر شد، اقدام این شرکت ها را محکوم کرد و آن را مصداق بارز «سانسور» و جلوگیری از انتشار حقایق و دیدگاه‌های مختلف در شبکه های اجتماعی جهانی دانست.

در این بیانیه، شرکت های فیس بوک، گوگل و توییتر متهم به خفه کردن صدای رسانه های مستقل شده اند.
صداو سیمای جمهوری اسلامی مسدود سازی کانال های وابسته به خود را افتضاح سیاسی و رسانه ای در عصر ارتباطات و آزادی رسانه ها خوانده است!

در حالی صداوسیمای حکومتی ایران در بیانیه خود به سانسور اعتراض و به آزادی رسانه ها اشاره کرده که ایران جزو کشورهایی به شمار می رود که بیش ترین تعداد روزنامه نگاران زندانی را دارد و افراد زیادی به دلیل فعالیت در شبکه های اجتماعی بازداشت و زندانی شده اند.

ایسنا نوشته که چندین سال است شبکه‌های اجتماعی چون فیس ‌بوک، توییتر، یوتیوب و گوگل پلاس در ایران فیلتر هستند. تلگرام نیز به عنوان یک شبکه اجتماعی پر طرف دار و فضای کسب و کار در کشور، گرفتار فیلترینگ شده است و با وجود تاکید وزیر ارتباطات و فن‎آوری اطلاعات بر رفع این فیلتر که آن را غیرقانونی می داند، قوه قضاییه هم‎چنان بر تصمیم خود بر ادامه فیلترینگ این شبکه اجتماعی اصرار دارد.

 

 

 

 

 

 

بر همین اساس روز گذشته شرکت «گوگل» اعلام کرد که ۳۹ کانال مرتبط با رادیو و تلویزیون حکومتی ایران را در شبکه «یوتیوب» شناسایی و آن‌ها را مسدود کرده است.

در این اطلاعیه گوگل آمده بودعلاوه بر شناسایی ۳۹ کانال مرتبط با صدا و سیما در شبکه یوتیوب، شش وبلاگ را در «بلاگر» و ۱۳ حساب دیگر را در «گوگل پلاس» بسته است.

گوگل در اطلاعیه خود نوشته بود که این شبکه‌های مجازی، مطالب سیاسی را در امریکا به اشتراک می‌گذاشتند اما هویت و ارتباط خود را با سازمان صداوسیما مخفی کرده بودند.

روز سه شنبه گذشته نیز «فیس ‏بوک» و «توییتر» خبر دادند صدها صفحه و حساب کاربری مرتبط با جمهوری اسلامی را مسدود کرده اند. این شرکت‌ها، فعالیت‌های تروریستی جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی را دلیل اصلی اقدامات خود نام برده‌اند.

فیس بوک در اطلاعیه سه شنبه شب خود اعلام کرد ۶۵۲ صفحه بسته شده در این شبکه اجتماعی را به این دلیل حذف کرده است که نیروهای سایبری جمهوری اسلامی ایران مردم را در خاورمیانه، امریکای لاتین، بریتانیا و امریکا هدف قرار می داده اند.

فیس بوک مدعی شده که جمهوری اسلامی ایران برخی از این صفحات «قلابی» را از سال ۲۰۱۱ ایجاد کرده است و رسانه دولتی ایران و اطلاعات نیروهای مسلح ایران در تشکیل آن‌ها نقش داشته اند.

هم ‏زمان با اقدام فیس ‏بوک، توییتر هم اعلام کرده است حدود ۳۰۰ حساب کاربری را که به گفته این شرکت، «اقدامات مخدوش‏سازی هماهنگ» می کرده اند، بسته است.

اقدام این شرکت ها منجر به بسته شدن «پرس تی وی»، «هیسپان تی وی»، «العالم»، «سحر»، «الکوثر» و … که معاونت برون مرزی صدا وسیما آن ها را «رسانه های مستقل» معرفی کرده، شده است.

در اعلامیه صداوسیما ادعا شده است که این رسانه ها به افشای جنایاتی می پردازند که علیه بشریت در فلسطین، یمن، عراق، بحرین، لبنان و مناطق دیگر جهان می شود و خنثی‌سازی نقشه‌های سیاسی و تبلیغاتی امریکا و متحدانش در «اسلام‌هراسی» و «ایران‌هراسی».

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)