وقتی‌که سخنان ما در طول یک گفتگو نادیده گرفته می‌شوند یا درست فهمیده نمی‌شوند، چه‌کار باید بکنیم؟ در چنین مواقعی به‌جای خشمگین شدن بهتر است فنون زیر را امتحان کنید تا افراد را متوجه رفتار نادرستشان کنید. ممکن است به خاطر این کار مورد توبیخ دیگران قرار بگیرید که چرا توجه‌ها را به رفتار رخ‌داده شده جلب کرده‌اید! اما مهم این است که افراد درهرصورت به سخنان شما گوش می‌دهند و بنا بر تجربه اگر به مردم اطلاع دهید که آنچه می‌گویند یا انجام می‌دهند این حس را منتقل می‌کند که به سخن طرف مقابل توجه ندارند یا این سخن برایشان بی‌ارزش است، رفتار آن‌ها در طول زمان تغییر خواهد کرد.

وقتی سخن شما قطع می‌شود، فرد خاطی را به‌نام مورد خطاب قرار دهید تا توجهش را جلب کنید و سپس به او بگوئید که دوست دارید تا حرف خود را تمام کنید و یا دست خود را بالا ببرید و بگوئید “لطفاً اجازه بدهید حرف خود را تمام کنم و بعد خوشحال خواهم بود تا حرف شما را گوش دهم.”

وقتی نظر یا ایده‌ای را مطرح کرده‌اید اما هیچ واکنشی دریافت نکردید، احتمال بدهید که شاید در درک حرف شما دچار سوءتفاهم شده‌اند در این مواقع با گفتن: “لطفاً اجازه دهید ایده‌ام را اصلاح کنم.” نقطه‌ی کلیدی ایده‌ی خود را بدون توضیحات اضافه مطرح کنید و سپس می‌توانید بپرسید: آیا این حرف من قابل درک است؟ یا آیا جزئیات مهمی را جا انداخته‌ام؟

اگر این رفتار قطع حرف شما یا دیگری در طول گفتگو همچنان ادامه یافت، گفتگو را قطع کنید و از افراد حاضر سؤال کنید که آیا بهتر نیست روند مکالمه اجازه دهد تا گویندگان، سخن خود را بدون وسط پریدن دیگران تمام کنند؟ و اینکه پیش از رد شدن از ایده‌ها، آن‌ها مورد توجه جمع قرار بگیرند؟

این فنون از شما یک فرد غرغرو نمی‌سازد اگرچه بعضی افراد براساس تعصبات خود، رفتار شما را قضاوت خواهند کرد. تلاش برای ایجاد جلسات و گفتگوهای مؤثر، نقطه‌ قوت است.

قبل از ارائه ایده خود، سخنران قبل را مورد توجه قرار دهید برای مثال: “سمیرا به نکته خوبی اشاره کرد و می‌خواهم به آن اضافه کنم.” با این کار حداقل سمیرا و موافق‌های نظر سمیرا به سخنان شما گوش خواهند داد.

و در نهایت اگر در جلسات زیاد پیش می‌آید که حرف شما قطع شود یا نادیده گرفته شود یک راهکار خوب این است که پیش از جلسه در جمع به دنبال متحدانی باشید که در پی اعتراض شما به این رفتار زشت از شما حمایت می‌کنند و اصطلاحاً پشت شما را می‌گیرند.

متن بالا ترجمه‌ی بخش‌هایی از این نوشتار است

#مرکز_مشاوره_رنگین_کمانی را در دیگر شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

پیامک در تلگرام  

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)