ارزش‌های فردی، برای هر شخصی متفاوت هستند. حتی اعضای یک خانواده هم ممکن است ارزش‌های فردی متفاوتی داشته باشند.

ارزش‌ها و باورهای ما در رابطه با اینکه چه چیزی خوب و چه چیزی بد یا چه چیزی خواستنی و چه چیزی نخواستنی است، مهم هستند. ارزش‌ها و باروهای شخصی از اوایل زندگی شکل می‌گیرند و بر زندگی و رفتار فرد تاثیر بزرگی می‌گذارند و و در ایجاد انگیزه‌ها و رویاها و اهداف فرد نقش دارند.

نکته مهم در رابطه با ارزش‌های فردی این است که تفاوت افراد در داشتن ارزش‌های متفاوت را بپذیرید و درک کنید که قبولِ وجود ارزش‌های فردی متفاوت در جامعه، در نهایت به افزایش قدرت تحمل و تساهل در پذیرش نظرات متفاوت از سوی افراد جامعه منجر می‌شود و کمک می‌کند تا افراد با وجود تفاوت در ارزش‌های فردی که دارند با آرامش و صلح در کنار یکدیگر زندگی کنند.

در هنگام کار گروهی شناخت ارزش‌های فردی کمک می‌کند تا اعضای گروه با بینشی که نسبت به ارزش‌های فردی خود دارند بتوانند اهداف پروژه مناسب‌تری را تعیین کنند و مسئولیت انجام کارها را بهتر در میان خود تقسیم کنند. شاید برای مدیران، این یکی از مهم‌ترین موازین در مدیریت باشد. یعنی ایجاد توازن در جایگاه‌ بخشی افراد نسبت به ارزش‌های فردی آن‌ها.

برای شناخت ارزش‌های فردی لیست بلندی از ارزش‌هایی که وجود دارند را تهیه کنید.

۱. از این لیست تنها ۱۰ ارزش را که برایتان مهم هستند را انتخاب کنید.

۲. از ۱۰ ارزش انتخاب شده، اگر مجبور باشید تنها ۵ ارزش را نگه دارید، آنها کدام هستند؟

۳. از این ۵ ارزش، تنها ۳ ارزش را می‌توانید داشته باشید آن کدام است؟

۴. از ۳ ارزش نهایی تنها باید یک ارزش را نگه‌دارید آن کدام است؟

در مرحله آخر ۵ ارزش مهم و اصلی فردی را به ترتیب اهمیت بنویسید به این صورت:

۱. ارزش نهایی باقی‌مانده در مرحله ۴

۲. دو ارزش حذف نشده در مرحله ۳ (در این مرحله در اصل ۳ ارزش حذف نشده‌اند اما یادتان باشد یکی از این ۳ ارزش همان ارزش نهایی شما بوده است که قبلاً یادداشت کرده‌اید.)

۳. دو ارزش حذف شده در مرحله ۳

حالا شما یک شناخت نسبی به ارزش‌های اصلی فردیتان دارید که برایتان مهم هستند و آنها خط قرمزهای شما هستند که تمایلی به عبور از آنها ندارید. این شناخت اولیه به شما کمک می‌کند که نه تنها شناخت بهتری از ویژگی‌های خود و افراد حاصل کنید، بلکه در بکارگیری این ارزش‌ها بتوانید بهترین شیوه‌ها را بیابید.

#مرکز_مشاوره_رنگین_کمانی را در دیگر شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

پیامک در تلگرام  

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)