امروز دیوان عالی کشور کاستاریکا تصریح کرد که قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان اجتناب ناپذیر است. این حکم، مدت ۱۸ ماه را برای قانونگذاران برای اعمال تغییرات در قانون برای شمول همجنسگرایان در تعریف ازدواج را تایین کرده است.

اگر قانونگذاران نتوانند و یا نخواهند که تغییرات لازم را در این مدت در متن قانون اعمال کنند، ممنوعیت فعلی ازدواج همجنسگرایان، رفع، و ازدواج آنها در این کشور و پس از طی مدت هجده ماهه، به طور خودکار قانونی خواهد شد.

جناح بزرگ انجیلی در پارلمان به شدت با این تغییرات مخالف است، اما رئیس جمهور این کشور، کارلوس آلوارادو کاظادا از این حکم استقبال کرد و تغییر قانون برای شمول همجنسگرایان را وعده داد.

او در بیانیه ایی اظهار داشت که “تعهد ما به برابری کامل در حقوق همچنان دست نخورده” است و مقامات اجرایی باید “به تصمیم” دادگاه احترام بگذارند.”

وی افزود: “ما بر این باوریم که احترام به حقوق بشر و حاکمیت قانون، صرف نظر از اینکه آیا مجلس قانونگذاری هجده ماه دیگر، زمانی که مدت تعیین شده برای اعمال تغییرات قانونی به پایان میرسد، ازدواج همجنسگرایان را به رسمیت میشناسد یا نه، پیروز میشود و قانون فعلی مبنی به ممنوعیت ازدواج همجنسگرایان لغو خواهد شد. از سوی دیگر، ما همچنان به اقداماتی که عدم تبعیض به دلیل گرایش جنسیتی و یا جنسیت، و گسترش حمایت دولت از همه خانواده ها به طور برابر، ادامه میدهیم.”

پس از آنکه دیوان عالی حقوق بشر قاره آمریکا، دادگاه،ازدواج همجنسگرایان را بخشی از حقوق بشر آنها دانست، انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷-۲۰۱۸ کاستاریکا عمیقا تحت تأثیر حقوق دگرباشان قرار گرفت.

در پی این حکم، فابیرسیو آلوارادو مانوس، نامزد انتخابات ریاست جمهوری انجیلی،با حمایت از کارزارهای همجنسگراستیز و تعهد اعمال نکردن حکم دادگاه حقوق بشر قاره آمریکا، از جایگاه ششم به جایگاه پیشرو در رقابت های انتخاباتی صعود کرد.

کاندیدای میانه رو کارلوس آلوارادو کاظادا، در نهایت رقیب همجنسگراستیزش را در دور دوم رای گیری ها و با ۶۰.۵۹ درصد رای در مقابل ۳۹.۴۱ درصد حذف کرد.

آنا هلنا چاکون اچوریا، معاون سابق کاستاریکایی رویداد غرور و تعصب اکونومیست در ماه آوریل، گفت که تقسیم قدرت ها “جهنم” بوده است.

این سیاستمدار گفت: “کشور به نصف تقسیم شده بود. این یک مشکل بزرگ بود. ما درباره مالیات یا زیرساخت یا فقر صحبت نمی کردیم، آنها درباره حقوق همجنسگرایان صحبت می کردند، بله یا نه؟ این انتخابات، به رفراندوم در مورد حقوق همجنسگرایان تبدیل شده بود. ما در طی آن ماه ها شکنجه شدیم، زیرا برای اولین بار در کشور من، همجنسگرایان احساس ترس داشتند. این مساله پر از نفرت بود. “

او گفت: “اکنون باید قوانین را تغییر دهیم تا همه حقوق مشابهی داشته باشند. برای من، این خبر فوق العاده بود، اما ما در طول این انتخابات از جهنم گذشتیم … برای من بسیار غمگین بود. آنها درباره اخلاق، ارزشها، خانواده های سنتی صحبت می کردند: خانواده ایی که فقط متشکل از مادر و پدر و بچه ها و سگ است … اما ما همه خانواده هستیم “.

او افزود: “من به حرمت اعتقاد دارم، معتقدم مردم باید خوشحال باشند. ما باید این را بلند بگوییم؛ زیرا ما نمی خواهیم کسی با تبعیض یا ننگ زندگی کند. “

حکم دادگاه عالی کاستاریکا، بر اساس حکم دادگاه حقوق بشر قاره آمریکا،  که کاستاریکا را برای عدم شمول همجنسگرایان در مقوله ازدواج، و داشتن عملکردی خلاف تعهدات مربوط به معاهده خود در قبال کنوانسیون حقوق بشر آمریکا (ACHR)، محکوم کرده، صادر شده است.

تصمیم دادگاه حقوق بشر می تواند در جاهای دیگر نیز تاثیرات منفی داشته باشد، زیرا IACHR دارای صلاحیت اجرایی در بیش از ۱۶ کشور در سراسر آمریکا است.

ما همه جا هستیم، آزاد و برابر:

‌‎فیس بوک ما:
‌‌‌‌‏https://m.facebook.com/DharmaMartia
وب سایت ما:‏
‌‌‏http://dharmamartia.org
‌‎صفحه خبر وب سایت :
‏http://news.dharmamartia.org/
اینستاگرام ما:
‏dharma_martia
توییتر ما:
‏@DharmaMartia ‌‎
کانال تلگرام ما:
‌‌‏https://telegram.me/DharmaMartia
‌‎همکاران ما:
‌‌‏رسانه همیاری: ‌‌‏
‏http://media.hamyaari.ca
‌‌‏ فضای اختصاصی دارما و مارتیا در تریبون زمانه:
‏www.tribunezamaneh.com/archives/author/dharma-martia
سایت پلنت ترنسجندر:
‏www.planettransgende
منبع:
https://www.pinknews.co.uk/2018/08/10/costa-rica-same-sex-marriage-18-months/

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)