سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۴ مرداد ۱۳۹۷: حکم ۷۴ ضربه شلاق محمد مظفری، زندانی سیاسی زندان اوین در این زندان به اجرا درآمد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز یکشنبه ۱۴ مرداد ماه، حکم ۷۴ ضربه شلاق بر روی محمد مظفری به اجرا درآمد. این زندانی سیاسی که به دلیل فعالیت‌های مسالمت آمیز خود که بیشتر از طریق اطلاع رسانی از وضعیت زندانیان سیاسی صورت گرفته بود به اتهام “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به رهبری و روحانیت” به تحمل ۲ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده بود، اکنون دوران محکومیت خود را در زندان اوین میگذراند.

محمد مظفری اولین بار در تاریخ ۲۶ بهمن ماه سال ۱۳۹۳ توسط اطلاعات سپاه بازداشت و مدت حدود شش ماه را در انفرادی‌های دو‌-الف واقع در زندان اوین و بند ۸ این زندان گذراند و در نهایت با تودیع وثیقه از زندان آزاد شد. وی پس از قطعی شدن این حکم غیرعادلانه در دادگاه تجدیدنظر، در تاریخ ۲۸ خردادماه سال جاری برای تحمل محکومیت دوساله خود که از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی صادر شده بود راهی زندان اوین شد.

ماده ۱۶ کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران نیز از امضاء کنندگان آن بشما می‌رود، صراحتا استفاده از رفتار یا مجازات ظالمانه، غیر انسانی یا تحقیرآمیز را ممنوع اعلام کرده است.

سازمان حقوق بشر ایران به‌کارگیری مجازات‌های بدنی، از جمله شلاق، را محکوم می‌کند و آن را نقض حقوق و کرامت انسانی می‌داند. این سازمان از مجامع بین‌المللی و نهادهای مدافع حقوق بشر می‌خواهد تا تمامی تلاش خود را در جهت مجاب‌کردن حکومت جمهوری اسلامی برای توقف این‌گونه مجازات‌ها به کار گیرند.

در این رابطه می‌توانید شماره ۳۹ «حقوق ما» در خصوص حکم شلاق را مطالعه کنید

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)