ترس از مکان باز که به آن Agoraphobia هم گفته می‌شود یک مشکل سلامت روان در زیر شاخه اختلالات اضطرابی است. شخصی که دچار این مشکل است از حضور در مکان‌های باز و شلوغ مانند بازار، فرودگاه، استادیوم ورزشی و غیره دچار هراس و حمله‌های اضطرابی می‌شود. همچنین برای شخص بسیار دشوار است که در مکان‌های عمومی به‌خصوص مکان‌های عمومی شلوغ احساس امنیت و آرامش کند؛ به‌طوری که او برای خروج از خانه و رفتن به مکان‌های عمومی نیاز به همراهی یک نفر دیگر دارد.
ترس از مکان باز در مراحل شدید بیماری می‌تواند باعث خانه‌نشینی شود به همین دلیل اقدام برای درمان در اولین فرصت بسیار مهم است.
آگروفوبیا می‌تواند از کودکی آغاز شود اما معمولاً در اواخر دوران نوجوانی و بزرگ‌سالی بروز می‌کند. داشتن انواع دیگر فوبیا، وجود شخص همخون در خانواده (والدین، خواهر، برادر…) که مبتلا به آگروفوبیاست، تجربه حوادث پراسترس‌ زندگی مانند مرگ یکی از عزیزان یا تجربه آزار، ابتلا به حمله هراس (panick attack) از مواردی هستند که ریسک ابتلا به آگروفوبیا را زیاد می‌کنند.
آگروفوبیا را باید جدی گرفت زیرا در صورت عدم درمان، همان‌طور که گفته شد، می‌تواند باعث خانه‌نشینی و انزوای شخص مبتلا شود به‌طوری‌که فرد حتی برای کار، تحصیل و یا تهیه مایحتاج ضروری زندگی از منزل خارج نمی‌شود.
آگروفوبیا می‌تواند منجر به بروز افسردگی، مصرف بی‌رویه الکل یا مواد مخدر و بروز سایر اختلالات روان‌شناختی، از جمله اختلالات اضطرابی یا اختلالات شخصیت شود.
درمان این نوع هراس با کمک رفتار درمانی شناختی و دارو درمانی انجام می‌شود اگر حس می‌کنید که ممکن است حتی در درجات پایین، دچار این مشکل باشید برای تشخیص درست و حرفه‌ای و پیشگیری از شدیدتر شدن آن، حتماً به روان‌پزشک مراجعه کنید و اگر از دوستان و آشنایان شما فردی علائم ابتلا به این بیماری را دارد، او را تشویق کنید تا از روان‌پزشک معتمد کمک دریافت کند.

راههای ارتباط با ما:

پیامک در تلگرام

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)