اگر در هنگام مطالعه برخی نوشتارهای مربوط به جنسیت و گرایش جنسی با مفاهیمی مواجه می‌شوید که برایتان ناآشنا هستند یا بعضاً دو مفهوم را با هم اشتباه می‌گیرید، شاید بهتر باشد ابتدا نگاهی گذرا به برخی مفاهیم جنس و جنسیت بیاندازید. در ادامه چهار مفهوم رایج در این حوزه را توضیح می‌دهیم:

▪ هویت‌جنسی چیست؟ (Sexual identity)
هویت‌جنسی تفکر یک فرد نسبت به خودش و گرایش‌جنسیش است در واقع هویت‌جنسی نشان‌دهنده این است که فرد خود را در کدام دسته گرایش‌جنسی قرار می‌دهد. به زبان دیگر هویت‌جنسی بخشی از هویت فرد تعریف می‌شود که بازتاب‌دهندهٔ درک شخصی او نسبت به امیال جنسیش است.

▪هویت‌جنسیتی چیست؟ (gender identity)
هویت‌جنسیتی به معنای تشخیص ذهنی فرد از خود به عنوان مرد یا زن و یا هویتی خارج از این دوگانه است.
به افرادی که هویت‌جنسیتی و اندام‌های جنسی فیزیکی‌شان هم راستا است سیس‌جندر و به افرادی که هویت‌جنسیتی و اندام‌های جنسی‌شان هم راستا نیست ترنسجندر گفته می‌شود.

▪رفتار جنسی چیست؟ (sexual behavior)
مجموعه رفتارهایی که انسان طی آن گرایش عاطفی و برآوردن نیاز جنسی خود را تجربه می‌کند. رفتار جنسی به مجموعه کنش‌ها از نگاه، بوسه، هم‌آغوشی، شیوه معاشقه و اَشکال ارجح شخص در این روند را در بر می‌گیرد. رفتار جنسی مجموعه حرکاتی ا‌ست که در هنگام تحریک جنسی و یا برای تحریک طرف مقابل و در روند ارضای جنسی انجام می‌دهیم. رفتار جنسی ربطی به گرایش‌جنسی و هویت‌جنسیتی نداشته و می‌تواند در گرایشات و هویت‌های جنسی و در دوره‌های گوناگون، مختلف و یا شباهت‌هایی داشته باشد.

▪بیان‌جنسیتی چیست؟ (gender expression)
رفتار و عملکرد بیرونی یک فرد در راستای هویت‌جنسیتی‌اش در محیط جامعه گفته می‌شود؛ که ممکن است به اصطلاح مردانه، زنانه و یا طیفی از این دو باشد.

راههای ارتباط با ما:

پیامک در تلگرام

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com