بعضی از افراد ترنسجندر علاقه دارند صدای خود را بم‌تر یا نازک‌تر کنند تا صدایشان با هویت جنسیتی و بیان جنسیتی که دارند، هماهنگ‌تر شود. تغییر صدا در افراد از سه طریق ممکن است.
• تمرین‌های مخصوص صدا برای زنانه‌سازی/ مردانه‌سازی صوت و لحن.
• جراحی حنجره
• تغییر صدا از طریق هورمون‌تراپی.
هورمون تراپی در ترنس‌های مرد (هورمون تستوسترون) سبب می‌شود تا از طریق ضخیم شدن رشته‌های صوتی، دانگ صدا کاهش پیدا کند و صدا تغییر کند و به سمت فرکانسی برود که عموماً مردانه تلقی می‌شود. با این حال عده‌ای از ترنس‌های مرد هستند که برای رسیدن به صدای مورد نظرشان همچنان نیاز به استفاده از روش‌های دیگر دارند.
متأسفانه تغییر صدا در هورمون‌تراپی برای ترنس‌های زن رخ نمی‌دهد. استروژن که هورمونی زنانه است این قابلیت را ندارد که صدای بم و اصطلاحاً مردانه را به صدای زیرتر و اصطلاحاً زنانه تبدیل کند.
افرادی که به هر دلیل هورمون‌تراپی نمی‌کنند و یا هورمون‌تراپی باعث تغییر صدا در آن‌ها نمی‌شود معمولاً به سراغ تمرین‌های مخصوص صدا می‌روند که با کمک یک گفتاردرمان‌گرِ آموزش‌دیده برای افراد ترنسجندر انجام می‌شود. اگر در جایی که هستید به گفتار درمانگر متخصص دسترسی ندارید، می‌توانید از ویدئو‌ها و مقالات متنوعی که در این رابطه در فضای مجازی هست استفاده کنید. به‌خصوص ویدئو‌های آموزشی که توسط خود افراد ترنسجندر تهیه و منتشر شده‌اند.
هدف از تمرین‌های صدا کمک به فرد ترنسجندر است تا صدای خود را با هویت جنسیتی‌اش هماهنگ کند و در عین حال این صدا از نظر شونده طبیعی باشد.

مورد آخر جراحی حنجره است؛ که زنان و مردان ترنسجندر می‌توانند برای تغییر صدا از این گزینه استفاده کنند. از آنجایی که هر جراحی پزشکی خواه و نا خواه عوارض جانبی دارد معمولاً این روش یکی از آخرین گزینه‌ها برای تغییر صدا است.
تحقیقات نشان داده که نتایج این جراحی می‌توانند بسیار متغیر باشند و چون اثری دائمی دارند، در صورت عدم رضایت فرد یا غیر هماهنگ بودن صدا، مشکلات دیگری ایجاد خواهد شد. همچنین از دیگر عوارض جانبی احتمالی این عمل می‌توان به خستگی صوتی، کیفیت ضعیف صدا، دشواری در تولید صدا و کاهش توانایی در تغییر دانگ صدا در صحبت کردن یا خوانندگی اشاره کرد.

#مرکز_مشاوره_رنگین_کمانی را در دیگر شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

پیامک در تلگرام  

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com