احساسات نقش مهمی در زندگی روزانه انسان‌ها ایفا می‌کنند. حتی منطقی‌ترین افراد هم که سعی می‌کنند خود را از عواطف جدا کنند، احساسات را تجربه می‌کنند. باربارا فردریکسون روانشناس و پروفسور دانشگاه کارولینای شمالی، ده احساس مثبت و متداول را نام می‌برد:
شادی، قدردانی، آرامش، علاقه، امید، غرور، سرگرمی، الهام بخشی، هیجان و شگفتی، عشق.
این‌ها احساساتی هستند که بیشتر افراد تمایل به تجربه آن‌ها دارند و تلاش برای افزایش تجربه این احساسات می‌تواند نتایج مثبتی برای سلامت روان افراد داشته باشد. احساسات مثبت در بسیاری از ابعاد زندگی مورد استفاده قرار می‌گیرند مثلاً برای بهبود روابط فردی و اجتماعی، بهبود شرایط محیط کار، توسعه و تکامل فردی، درمان و مشاوره.
یکی از روش‌های افزایش احساسات مثبت در زندگی روزانه این است که ابتدا از احساسات مثبتی که با آن‌ها آشنا هستید یک لیست تهیه کنید. این لیست می‌تواند با گذشت زمان و توجه بیشتر شما بر تجربه احساساتتان در موقعیت‌های گوناگون طولانی‌تر هم بشود.
حالا به لیست خود نگاه کنید و به فعالیت‌ها، موقعیت‌ها و افرادی فکر کنید که باعث ایجاد این حس‌های مثبت و خوب در شما می‌شوند. ردیابی احساسات مثبت به ما کمک می‌کند تا بیشتر نسبت به تجربه آن‌ها و شرایط یا فعالیت‌هایی که آن‌ها را به ارمغان می‌آورند، آگاه باشیم.
در مرحله بعد چند حس مثبت را انتخاب کنید و تلاش کنید تا آن‌ها را در زندگی روزانه خود افزایش دهید. مثلاً در روز بیشتر حس امید را تجربه کنید یا حس شادی! برای این کار تنها لازم است به سراغ فعالیت‌هایی بروید که می‌دانید باعث ایجاد آن حس مثبت می‌شود. مثلاً آیا وقت گذراندن با عزیزانتان باعث تقویت حس شادی می‌شود؟
بر روی چیزهای کوچک و ساده تمرکز کنید. چیزهایی انتخاب کنید که امکان انجام آن را دارید.
در مرحله آخر فعالیت‌هایی که باعث افزایش احساس مورد نظرتان می‌شد را در زندگی روزانه خود جای دهید سعی کنید با توجه به شرایط زندگی‌تان برنامه‌ای واقع‌گرایانه بچینید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com