در حالیکه سوازيلند مشغول تهیه و تدارک براي برگزاري نخستين جشن غرور در این کشور است، وبسايت مومباآنلاين در گفتگویی با ملوسي سيمالين، فعال حقوق دگرباشان، به طرح سوالاتی درباره زندگي دگرباشان درسوازيلند، یکی از معدود کشورهایی در جهان که تحت پادشاهی مطلق باقی مانده پرداخت.
سيمالين مدير ارتباطات مشهورترين گروه دگرباشان اين كشور به نام “صخره ي اميد” است. اين سازمان با ایجاد كمپين اينترنتي توسط “آل آوت”  قصد دارد تا مبالغي را براي برگزاري این رویداد تاريخي جمع آوري كند. (آل آوت جنبشي جهاني براي عشق و برابري است.)
سوازيلند كشوری محصور در خشكي  واقع در جنوب آفريقاست كه توسط شاه مسواتي سوم و بصورت پارلماني اداره میشود. علی رغم وجود پارالمان، اختيار تصميم گيري نهایی در مورد انتصاب قاضي ها، نخست وزير كشور و تعدادي از نمايندگان در مجلس به پادشاه واگذار شده است.
جامعه اين كشور به فقر، “تي بي” و “اچ آي وي” آلوده است (این کشور يكي از بالاترين ميزان آلودگي ايدز در جهان را دارد) و نيز داراي مشكلات حقوق بشري از جمله سركوب مخالفان سياسي ميباشد.
همچنين اين كشور محيط خوشايندي براي دگرباشان نيست. شاه مسواتي بارها روابط همجنس را شيطاني خوانده و نخست وزير بارناباس دلاميني همجنسگرايي را به عنوان مساله اي غيرعادي و بيماري توصيف كرده است. دولت حتي وجود دگرباشان جنسی در این کشور را زیر سوال برده است.
مامباآنلاين از سيمالين درباره ي چالش هاي دگرباش بودن در سوازيلند و برنامه هاي سازمانش درباره برگزاري رويداد جشن غرور پرسيد.
وضعيت قانوني دگرباشان در حال حاضر در سوازيلند چگونه است؟
ما جرائم قانوني از جمله جرم لواط داريم. غير از اين، ما يك خلا قانوني در شرايط حفاظت در برابر تبعيض داريم. براي نمونه، حفاظت هايي علیه تبعیض به استثناي گرايش جنسي در قانون اساسي مندرج شده است.
آيا دگرباشان فعالانه توسط مقامات تحت پيگرد قانوني هستند؟
پيگرد قانوني كه ما با آن مواجه شده باشيم وجود ندارد. دولت بارها اين اطمينان را به ما داده است كه سياستشان پيگرد قانوني نيست. به هر حال، مساله دگرباش بودن مورد متفاوتي در عملکرد پليس است.
براي مثال، تحت روند كيفري قانون ١٩٣٨، اگر فردي مظنون به انجام لواط باشد، بدون حكم دستگير ميشود.
دولت ميگويد كه آنها مردان بزرگسالي كه با رضايت طرفين دست به لواط بزنند را پيگرد نميكند، اما ما ميگوييم كه “شما نميتواني اسلحه سمت من بگيري و استدلال كني كه سياست شما اين نيست كه شليك كني.” جايي كه به شما گفته شود نگران نباشيد و به شما شليك نميشود اما اسلحه اي مستقيم به سمت شما نشانه گرفته باشند، محيط مساعدي براي زندگي نيست.
پيگيري قانوني در مورد ديگر بخش هاي زندگي چطور است؟
ما روزانه باحملات لفظي و حتي محروميت سيستماتيك از حقوق بشر بنيادين روبرو هستیم. بيمارستانها هنوز به تبعيض بر اساس گرايش جنسي ادامه ميدهند. دگرباشان جنسی تنها به دلیل گرایش جنسی شان از شغلشان اخراج ميشوند. تمامي اين موارد ميتواند بدون مجازات روي دهد، زيرا دولت اصرار ميكند كه ما وجود نداريم.
بقيه جامعه چگونه با دگرباشان رفتار ميكنند؟
در اين جامعه شجاع باشيم آسان تر است، اما واقعيت مساله اين است كه من نبايد شجاع باشم كه در هر جامعه اي خودم را جا كنم. جوامع بايد از هر فردي استقبال كنند. ما مردمي پذيرا داريم كه ميخواهند درباره دگرباشان بدانند. به هر حال، هستند  نادانانی كه دوست دارند ببينند ما نابود بشويم. آنها متاسفانه توسط باور دولت حمايت ميشوند، كه وجود نداشتن افراد دگرباش در اين كشور است.
بزرگترين چالش رو در روي جامعه دگرباشان در سوازيلند چيست؟
به رسميت شناختن شدن توسط دولت. كه بزرگترين دستاورد در مبارزات ماست. ما نخست وزيري داريم كه وجود ما را انكار ميكند، و ما وزير بهداشتي داريم كه از به رسمیت شناختن وجود و هویت ما خودداري ميكند. آنها ترجيح ميدهند ما را “ام اس ام” خطاب كنند (مرداني كه با مردان رابطه جنسي دارند)، چيزي كه ما را در حد رفتار جنسي پايين مي آورد. این موضع گیری تنها براي اين است خود را فراگیر نشان دهند.
فكر ميكنيد كه برگزاري يك رويداد جشن غرور در سوازيلند چه تاثيري خواهد داشت؟ دوست داريد چه دستاوردي كسب كنيد؟
ما فكر ميكنيم كه مشاهده پذیری امر كليدي است كه موجب شنیده شدن پيام ها و پیش بردن گفتمان میشود. در کشور ما رويدادهايي كه فضايي سالم و امن را براي دگرباشان فراهم ميكند تا هويت واقعی شان را جشن بگیرند، بسیار كم است.
علاوه بر اين، جشن غرور دگرباشان، فرصتی بزرگ براي جامعه سوازيلندي  برای تعاملی مثبت با جامعه دگرباشان فراهم میکند.
برگزرای رويدادهاي جشن غرور سالانه سراسر جهان، موفقیت در فراهم كردن فضاهاي امن براي دگرباشان جنسی را اثبات كرده است. در این رویدادها دگرباشان گرد هم آمده و هويتشان را در عموم جشن میگیرند. این رویدادها فرصتی برای رویارویی جامعه به معنی جامع اش، با جامعه اقلیت های جنسی آنهم در محيطي شاد را فراهم میکند. ما حداقل به دنبال دستيابي به اين اهداف هستيم.
آيا فكر ميكنيد كه مسئولين به شما اجازه برگزاري رويداد جشن غرور را خواهند داد؟
چرا اجازه ندهند؟ من مشتاق خواهم بود كه استدلال آنها براي رد كردن آن را بشنوم.
بزرگترين چالش در برگزاري نخستين رويداد جشن غرور سوازيلند چيست؟
شايد حمايت محلي و اينكه كسب و كارهاي محلي با ما همكاري كنند. و نيز حضور يافتن مردم. اين ترسناك است.
این رویداد در چه روزی برگزار میشود؟ و چقدر پول بايد جمع آوري كنيد؟
ما آخرين هفته ي ژوئن را در نظر داريم. و در مورد پول نيز من ميگويم كه ما ميتوانيم از هر كمك اضافي كه دريافت ميكنيم، استفاده كنيم. اما نه فقط مالي. ما به دنبال حمايت از كسب و كارها هستيم تا بيايند و بخشي از اين رويداد باشند، و ميتوانند در طول اين رويداد كسب و كارشان را دخيل كنند.
آيا شما به افراد دگرباش در سوازيلند اميدوار هستيد؟
“ما در دوره ي فرصت ها زندگي ميكنيم. ما در همسايگيمان و در كشور آفريقاي جنوبي رييس جمهوري داريم كه حامي بزرگ حقوق دگرباشان است، و رييس انجمن توسعه آفريقاي جنوبي است. اين اميدبخش است. بوتسوانا نقطه عطفي در قوانین حامی دگرباشان را پشت سر گذاشته است. ما به دنبال برگزاري نخستين راهپيمايي جشن غرور هستيم. آينده روشن است. سوازيلند زماني كه جهان در حال پيشرفت است نميتواند از این پیشرفت ها عقب بماند. در داخل کشور، حرف هایی در مورد ديدگاه كشورهاي تراز اول تا سال ۲۰۲۲  زده میشود. ما ميگوييم كه همه ي اينها خوب است اما بدون وجود احترام به اولیه ترین حقوق انسانی صحبت در مورد ديدگاه كشورهاي تراز اول بیهوده است.”
ما همه جا هستیم، آزاد و برابر:

‏‎فیس بوک ما:
‏‎‏‎‏https://m.facebook.com/DharmaMartia ‏‎
وب سایت ما:‏
‏‎‏http://dharmamartia.org
‏‎صفحه خبر وب سایت :
http://news.dharmamartia.org/
اینستاگرام ما:
‏dharma_martia
توییتر ما:
‏@DharmaMartia ‏‎
کانال تلگرام ما:
‏‎‏https://telegram.me/DharmaMartia
‏‎همکاران ما:
‏‎‏رسانه همیاری: ‏‎‏
http://media.hamyaari.ca
‏‎‏سایت خودنویس: ‏‎‏
www.Khodnevis.co
‏‎‏ فضای اختصاصی دارما و مارتیا در تریبون زمانه:
www.tribunezamaneh.com/archives/author/dharma-martia
سایت پلنت ترنسجندر:
‏www.planettransgende

 مترجم : احسان پارسي و ارسلان
ويرايش : ارسلان
منبع:

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)