اضطراب حالتی است که در طی آن فرد دچار احساس ناخوشایند، هراس و نگرانی شدید می‌شود. علت ایجاد اضطراب می‌تواند وقوع تکراری یک موقعیت استرس‌زا باشد.

اضطراب به‌عنوان یک اختلال شناخته می‌شود و اختلال اضطرابی انواع مختلفی دارد؛ اما همه‌ی انواع اضطراب بیماری در نظر گرفته نمی‌شوند.

مواردی مانند اضطراب ناشی از یک امتحان مهم را اضطراب طبیعی می‌نامند که فرد خود به‌تنهایی می‌تواند آن را مدیریت و کنترل کند.

در ادامه چند حرکت ساده برای کاهش اضطراب طبیعی را ارائه کرده‌ایم.

·       زمانی را اختصاص دهید برای رها کردن فکر خود نسبت به موضوعی که باعث اضطراب شما می‌شود. مثلاً می‌توانید ورزش کنید، کتاب بخوانید، موسیقی گوش دهید یا هر فعالیت دیگری که باعث آرامش و رهایی ذهن شما و کاهش تنش می‌شود. با این روش وقتی دوباره برای رسیدگی به مشکل یا رفع عامل اضطراب خود برمی‌گردید، با دید بازتر و آرامش بیشتری می‌توانید با مسئله پیش رو برخورد کنید.

·        مصرف الکل و کافئین خود را کاهش دهید زیرا این دو عامل می‌توانند باعث افزایش اضطراب شوند و وقوع حمله عصبی را تشدید کنند.

·       خواب کافی داشته باشید. وعده‌های غذایی خود را به دلیل اضطراب حذف نکنید و ورزش کنید. رعایت این موارد می‌تواند به حفظ سلامت فیزیکی و روحی شما کمک کند که سبب می‌شود در مواجهه با عوامل اضطراب بتوانید روحیه خود را حفظ کنید و قوه تشخیص و قضاوت بهتری برای مدیریت آن‌ها داشته باشید.

·       درک کنید که شما نمی‌توانید همه چیز را کنترل کنید. مسائلی هستند که از کنترل ما خارج‌اند و ما فقط می‌توانیم نهایت تلاش خود را انجام دهیم و منتظر نتیجه نهایی باشیم مانند فرستادن رزومه برای یک موقعیت شغلی بهتر یا تلاش برای پیروزی در یک مسابقه.

·       با دقت به خودتان توجه کنید و یاد بگیرید که چه عواملی باعث بروز اضطراب در شما می‌شوند؟ آیا کار، خانواده، مدرسه یا دوستان یا عوامل دیگری که بتوانید به آن اشاره کنید وجود دارند؟ به دنبال یک الگو باشید. وقتی بتوانید محرک‌های اضطرابی خود را شناسایی کنید بهتر می‌توانید برای کنترل یا حتی رفع کامل اضطراب خود برنامه‌ریزی کنید. مثلاً شخصی که به دلیل روابط تنش‌زای خانواده‌اش دچار اضطراب می‌شود باید راهکار متفاوتی از شخص دیگری که مدرسه و امتحانات باعث بروز اضطراب در او می‌شود در پیش بگیرد.

·       مثبت ‌اندیشی را فراموش نکنید. از افکار منفی دوری کنید و با اماها و اگرها و افکار منفی در ذهن خود سناریوهای منفی اضطراب‌انگیز نسازید.

·       با شخص مورد اعتمادی از نگرانی‌های خود صحبت کنید یا آن‌ها را در یک دفترچه یادداشت کنید. صحبت کردن به‌تنهایی می‌تواند در سبک شدن افکار و کاهش اضطراب بسیار مفید باشد.

و در نهایت اگر موفق نشدید اضطراب خود را کاهش دهید یا مدیریت کنید حتماً از یک روانشناس یا مشاور متخصص کمک بگیرید.

مشاوران ما آماده ارائه خدمات تخصصی رایگان به اعضای اقلیت جنسی و جنسیتی و خانواده آن‌ها هستند.

#مرکز_مشاوره_رنگین_کمانی را در دیگر شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

پیامک در تلگرام

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)