یک بیسو به همراه دستیارش

در دنیای امروز “جنسیت کوئیر” تبدیل به شکلی از هویت برای افراد زیادی شده که سیستم دوگانه‌ی جنسیت زن/مرد را قبول ندارند و در آن جای نمی‌گیرند. هویت کوئیر از دهه ۹۰ میلادی به عنوان چترواژه‌ای برای هرکس که خارج از طبقه‌بندی زنانه/مردانه قرار دارد به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت. امروزه هرفردی که خودش را سیس‌جندر و/یا دگرجنسگرا نداند، می‌تواند از واژه کوئیر برای بیان هویت جنسیتی و جنسی خود استفاده کند.

برخلاف تصور خیلی از افراد، هویت‌های خارج از دوگانه‌ی زن/مرد پدیده‌ای متعلق به عصر جدید نیستند و همواره در فرهنگ‌های گوناگون در سرتاسر جهان از آسیا و افریقا گرفته تا قاره آمریکا، افراد خارج از دوگانه‌ی جنسیت زن/مرد وجود داشته‌اند و توسط مردم خود به رسمیت شناخته می‌شده‌اند.

امروز قصد داریم در مورد جزیره‌ای در اندونزی صحبت کنیم که مردم آن ۵ هویت جنسیتی را به رسمیت می‌شناسند.

سولاوسی (Sulawesi) جزیره‌ای کوچک در اندونزی است که معمولا برای سواحل بهشتیش در میان توریست‌ها شناخته شده است. مردم این جزیره که به نام “Buginese” شناخته می‌شوند، چهار جنسیت عادی و یک جنسیت پنجم بسیار مهم را به رسمیت می‌شناسند.

دو جنسیت اول، هویت‌های زنانه و مردانه هستند.

جنسیت بعدی “calalai” نام دارد. هویت “کالالای” شامل اشخاصی می‌شود که از نظر جنس زیست شناختی و اندام تولید مثلی زن هستند اما رفتار مردانه از خود بروز می‌دهند و زندگی اجتماعی همچون یک مرد دارند. البته این افراد تمایلی به مرد بودن ندارند و در طیف خاکستری میان دو جنسیت زن و مرد قرار می‌گیرند.

مثالی از این هویت در جزیره سولاوسی را می‌توان زنانی نام برد که لباس‌های رایج مردانه می‌پوشند، شغل‌هایی دارند که در جامعه به مردان نسبت داده می‌شود مانند مکانیکی و به طور کل زندگی اجتماعی “مردانه‌” دارند.

هویت بعدی “calabai” است. این افراد از نظر جنس زیست‌شناختی و اندام تولید مثلی مرد هستند و رفتارهای اجتماعی زنانه از خود بروز می‌دهند اما بر خلاف “کالالای” که به طور قالب خود را با نقش‌های مردانه در اجتماع مطابقت می‌دهد، “کالابای‌” محدودیت‌هایی که جامعه برای زنان قائل می‌شود را قبول ندارد و خود را زن تصور نمی‌کند. “کالابای”‌ها جایگاه منحصربه فردی در فرهنگ مردم این جزیره دارند به عنوان مثال مراسم عروسی در این جامعه بسیار مهم و حساس است و عموماً از “کالابای”‌ها به عنوان مغز متفکر برگزاری مراسم عروسی استفاده می‌شود.

هویت پنجم و مهمترین هویت در میان مردم این جزیره، هویت “bissu” است. “بیسو”ها هویتی متشکل از تمام جنسیت‌ها را دارند. آنها به گونه‌ای خاص لباس می‌پوشند که نه زنانه و نه مردانه است. آنها همچنین نقش مهم و خاصی دارند. یک “بیسو” به عنوان نوعی شَمَن یا شخصیت معنوی عمل می‌کند که مراسم روحانی را برای دیگران انجام می‌دهد، که نقشی بسیار مهم و مورد آرزوی بسیاری در جزیره سولاوسی است.

“بیسو”ها به عنوان افرادی برکت داده شده، دیده می‌شوند که با جهان روح در هماهنگی هستند. در حقیقت، هویت “بیسو” در فرهنگ سولاوسی بسیار مهم است و نقش اصلی را در بسیاری از داستان‌های اساطیری سولاوسی دارد. برای تبدیل شدن به یک “بیسو” شخص باید به صورت دوجنسی یا اینترسکس به دنیا آمده باشد.

#مرکز_مشاوره_رنگین_کمانی را در دیگر شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

پیامک در تلگرام

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)