تعطیلات عید نزدیک می‌شود و این برای بسیاری به معنی زمانی برای استراحت و تفریح و گذراندن وقت با دوستان و آشنایان و خانواده است اما اگر شما عضوی از جامعه اقلیت جنسی و جنسیتی باشید و به هر دلیلی آشکارسازی نکرده‌اید چنین تعطیلاتی می‌تواند به جای دلپذیر بودن بسیار ناخوشایند سپری شود. مخصوصا وقتی که دوستان و آشنایان دور و نزدیک درباره مسائلی در زندگی خصوصی شما سوال می‌کنند که شما نمی‌توانید صادقانه جواب آنها را بدهید. سوال‌هایی مانند اینکه آیا در رابطه عاشقانه هستید یا خیر؟ اوضاع برای بعضی می‌تواند از این هم بدتر باشد و به دلیل همجنس‌گراستیزی و ترنسجندرستیزی خانواده، حتی نتوانند از فیلم یا کتاب مورد علاقه خود صحبت کنند و در حالیکه یک لبخند زورکی بر چهره دارند به جوک‌های توهین آمیز آشنایان درباره اقلیت‌های جنسی گوش دهند!

چنین دورنمایی از مهمانی‌های عیدنوروز می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد و قطعا هیچ کسی دوست ندارد چنین مسائلی را تجربه کند.

حقیقت این است که زندگی می‌تواند بسیار ناعادلانه باشد اما این به آن معنی نیست که باید به زندگی این اجازه را بدهیم! برای دلپذیر کردن تعطیلات خود خلاقیت به خرج دهید. مثلا اگر می‌توانید به مسافرت‌های طولانی با دوستان نزدیکتان بروید و تعطیلات خود را واقعا آنطور که دوست دارید بسازید اما اگر این امکان را ندارید رفتن به پارک بازی، گالری‌های هنری یا کارهایی که کمتر انجام داده‌اید می‌تواند حتی دلچسب‌تر از یک مسافرت طولانی باشد.

در مهمانی‌ها با همه با احترام و مهربانی رفتار کنید اما در برابر سوالات بسیار شخصی، صادقانه بگوئید که علاقه‌ای به صحبت در مورد مسائل خصوصی خود ندارید.

اگر شخصی رفتار بسیار نامناسبی دارد و مرتب جوک‌های همجنس‌گراستیزانه نثار شما می‌کند یا مرتباً به خاطر نوع پوشش یا رفتار خود مورد مواخذه و تحقیر قرار می‌گیرید از خودتان و سلیقه‌ی لباس پوشیدنتان دفاع کنید. لازم نیست برای عموی بزرگ خانواده از مفاهیم بیان جنسیتی و هویت کوئیر حرف بزنید بلکه خیلی راحت از سلیقه‌ی خود دفاع کنید. یادتان باشد در مهمانی باید به شما خوش بگذرد لازم نیست با همه بحث فلسفی در رابطه چرایی غلط بودن و نبودن فلان کار داشته باشید، نظر خود را کوتاه بگوئید و از ادامه بحث خودداری کنید. اگر احساس کردید که توسط اطرافیان تحت فشار قرار گرفته‌اید محل را با یک بهانه ساده و به قصد رفتن به یک مکان یا انجام کاری لذتبخش‌تر ترک کنید.

اعتماد بنفس داشته باشید، افراد معمولاً کمتر جرئت می‌کنند تا اشخاصی که اعتمادبنفس بالا دارند و یا بر عقاید خود ثابت قدم هستند را به چالش بکشند. همیشه چند نفری پیدا می‌شوند که در برابر جواب‌های محکم و قانع کننده، راه تحقیر و تمسخر را پیش بگیرند. اجازه ندهید این مسئله شما را خشمگین کند.

#مرکز_مشاوره_رنگین_کمانی را در دیگر شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

پیامک در تلگرام

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)