هیچ می‌دانستید برای افرادی که یک‌ضرب تمام یا چندین قسمت‌ از یک سریال را می‌بینند، در زبان انگلیسی اصطلاحی به نام “Binge Watchers” وجود دارد؟
افراد کمی را می‌توان پیدا کرد که حداقل یک‌بار در طول عمر خود یک‌ضرب سریال موردعلاقه خود را تماشا نکرده باشند!
بر اساس نظرسنجی که توسط وب‌سایت Deloitte انجام شد حدود ۷۰ درصد تماشاگران آمریکایی اقدام به تماشای یک‌ضرب سریال و فیلم می‌کنند. بر اساس همین نظرسنجی به‌طور متوسط هر فردی که این کار را انجام می‌دهد در هر بار تماشا ۵ قسمت سریال را بی‌وقفه تماشا می‌کند.

✅ تماشای یک‌ضرب سریال و کیفیت خواب
در این رابطه دانشمندان دانشگاه میشیگان و دانشگاه لوئوان بلژیک اقدام به بررسی میزان رواج “Binge Watching” و اثرات آن بر روی خواب افراد کردند. در این بررسی که ۴۲۳ فرد جوان ۱۸ تا ۲۵ ساله شرکت کرده بودند، محققان عادت‌های تماشای تلویزیون و عادت‌های تماشای دیدن یک‌ضرب سریال را همراه با ارزیابی کیفیت خواب، خستگی و بی‌خوابی آن‌ها آنالیز کردند.
در پایان محققان رابطه‌ای قوی بین تماشای یک‌ضرب سریال و مشکلات خواب پیدا کردند. در میان افرادی که کیفیت خواب ضعیفی داشتند از هر ۳ نفر، یک نفر کیفیت خواب ضعیفش، به تماشای یک‌ضرب سریال، مرتبط بود. همچنین تماشای یک‌ضرب سریال، با علائم بی‌خوابی، خستگی و مشکلات خواب ارتباط داشت.

✅ به هم ریختن خواب
محققان در این مطالعه دریافتند اختلالات خواب ناشی از تماشای یک‌ضرب سریال درنتیجه‌ی تحریک ذهنی است که به نام “تحریک پیش از خواب” شناخته می‌شود.
در هنگام دیدن فیلم و سریال مغز درگیر خط سیر داستان، نورپردازی و تصاویری که می‌بیند می‌شود که این روند، فعالیت مغزی و هشیاری فرد را تحریک می‌کند. مدت‌زمان تماشای یک‌ضرب سریال معمولاً به‌قدری است که این تحریک پیش از خواب را فعال کند و باعث بی‌خوابی یا بدخوابی شود.
به‌طورکل تماشای بیش از دو ساعت تلویزیون در روز می‌تواند باعث برخی مشکلات خواب شود. مثل دشواری در خوابیدن یا بیدار شدن‌های مکرر در طول شب.
جذابیت تماشای تلویزیون سبب می‌شود فرد زمان خوابیدن خود را عقب بیندازد که باعث ایجاد اختلاف میان میزان خوابی که نیاز دارد و میزانی که واقعاً می‌خوابد، می‌شود.

✅ مدیریت
برای مقابله با وسوسه‌ی تماشای یک‌ضرب سریال می‌توان چند راهکار کوچک را پیشنهاد داد.
تنها سریال نبینید. وقتی بیش از یک نفر باهم به تماشای تلویزیون می‌نشینند می‌توانند نقش بازدارنده یکدیگر را داشته باشند تا وقتی مدت‌زمان تماشا زیاد شد برای خاموش کردن دستگاه پخش اقدام کنند.
با چراغ روشن سریال ببینید نه خاموش. درست است که چراغ روشن برای خوابیدن خوب نیست اما تماشای سریال در یک اتاق تاریک حتی بیشتر باعث می‌شود تا بر روی صفحه‌نمایش تمرکز کنید و ذهنتان بیشتر تحریک می‌شود.
برای خود محدودیت قائل شوید. مثلاً با خود بگوئید دو قسمت از این سریال را خواهم دید و بر تصمیم خود بمانید. حتی اگر لازم است ساعت را تنظیم کنید تا به شما یادآوری کند که دیگر بس است.

📌 تحقیق مشترک محققان دانشگاه میشیگان و دانشگاه لوئوان

راههای ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)