متأسفانه بیشتر اعضای جامعه اقلیت جنسی و جنسیتی (LGBTQA+) با احساسات ناراحت‌کننده‌ای که درنتیجه‌ی مورد آزار و اذیت قرار گرفتن ایجاد می‌شوند، به‌خوبی آشنا هستند. نوجوانان و جوانان اقلیت جنسی و جنسیتی دوبرابر بیشتر از افراد دگرجنس‌گرا مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. همین‌طور پژوهش‌های زیادی نشان می‌دهند که مورد آزار و اذیت واقع‌شدن، رابطه مستقیمی با ایجاد برخی مشکلات سلامت روان دارد. مشکلاتی مانند افسردگی، خودکشی، استفاده از مواد مخدر یا مصرف زیاد الکل.

چه اتفاقی می‌افتد زمانی که صدای ترسناک “قلدر آزارگر” از درونمان شنیده می‌شود؟
یا چه اتفاقی می‌افتد زمانی که اجازه می‌دهیم آزاردهنده‌های ما تعیین کنند که ما در مورد خودمان چگونه فکر می‌کنیم و چه احساسی داریم؟
اتفاقی که رخ می‌دهد این است که ما تبدیل به بدترین دشمن خود می‌شویم.
هرکس صدایی درونی در سرخود دارد که به‌عنوان نوعی گوینده عمل می‌کند که تفسیری از زندگی را به فرد ارائه می‌دهد این صدا بخشی از فرد است و جدا از او نیست. در بهترین حالت این صدای ذهنی به ما کمک می‌کند تا همه‌چیز را درک کنیم، به ما می‌گوید که “معنی” مسائل رخ‌داده چه هستند و آن‌ها را در تصویر بزرگ‌تری از زندگی ما قرار می‌دهد.
اما متأسفانه همین صدای ذهنی می‌تواند باعث شود تا ما حس بسیار وحشتناکی را تجربه کنیم و حتی به خود صدمه بزنیم. وقتی این صدا به ما می‌گوید که ما بی‌ارزش، نالایق یا شکست‌خورده هستیم.
چگونه می‌توان این صدای ذهنی (قلدر درونی که ما را آزار می‌دهد) را خاموش کرد؟ خاموش کردن این قلدر این‌گونه است که به او یاد بدهید با زبان جدیدی با شما صحبت کند که زبان گفتگوی مثبت درونی است.
گفتگوی مثبت درونی منجر به اندیشه مثبت می‌شود که به ما کمک می‌کند تا استرس خود را مدیریت کنیم. گفتگوی مثبت درونی یعنی ما با خوش‌بینی وقایع رخ‌داده و شرایط موجود را ببینیم. این کار کمک زیادی به افزایش اعتمادبه‌نفس و افزایش عزت‌نفس افراد می‌کند.
همچنین با کمک گفتگوی مثبت درونی ما می‌توانیم انعطاف‌پذیری را در خود تقویت کنیم. این کار به ما کمک می‌کند تا با ارائه دیدگاه‌های امیدوارانه، یادآوری قدرت و اعتمادبه‌نفسمان، مهارت‌هایمان در حل مشکلات و توانایی‌ ما در مدیریت احساسات قوی و ناگهانی راحت‌تر با سختی‌ها، استرس و حوادث ناخوشایند کنار بیاییم.

با کمک این سه روش می‌توان به صدای ذهن خود آموزش داد که مثبت اندیش باشد:
📌 داستان خود را بازگویی کنید_ در بازگویی وقایع رخ داده یا چالش‌هایی که با آن‌ها درگیر هستید از کلمات مثبت استفاده کنید. ارزش خود را به دلیل وجود مشکل پایین نیاورید. در عوض خود را تبدیل به قهرمان داستان زندگی خود کنید. به زندگی به چشم یک سفر قهرمانانه نگاه کنید که در آن قرار است تجربه کسب کنید و رشد کنید.
📌 مشوق خود باشید_ به خودتان اطمینان دهید که همه‌چیز درست می‌شود و از این چالش زندگی نیز عبور خواهید کرد. تا اینجای مسیر را آمده‌اید و این تنها یک چاله در مسیر زندگی شماست نه انتهای جاده!
📌 به خود شفقت نشان دهید_ شما بهتر از هرکس دیگر چالش‌ها و موانعی را که در زندگی با آن‌ها مواجه شده‌اید می‌شناسید همچنین می‌دانید که چگونه موفق شده‌اید از آن‌ها عبور کنید پس کمی با خود مهربان‌تر باشید و به دانش و تجربه خود اعتماد کنید که از این مشکل هم حتی اگر لازم باشد با کمک و مشورت دیگران عبور خواهید کرد.
🌈 به‌قدر کافی بد هست که افراد جامعه اقلیت جنسی و جنسیتی به دلیل متفاوت بودن مورد آزار دیگران قرار می‌گیرند پس بیایید خود آزارگر خویش نباشیم.

راههای ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)