یکی از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر در دستشویی زندان اوین اقدام به خودکشی کرده و جان‌باخته است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سینا قنبری، ۲۳ ساله فرزند علی‌اکبر، شامگاه شنبه  ۱۶ مردادماه با مراجعه به دستشویی قرنطینه زندان اوین با حلق آویز کردن خود دست به خودکشی زده است.

همبندیان وی تأیید کرده‌اند که وی ساعاتی پیش از این اقدام به دلیل وخامت حال از مسئولان زندان قرصی دریافت کرده که وضعیت روحی او را پریشان  کرده است.

سینا قنبری در قرنطینه بند چهار زندان اوین نگهداری می‌شده است.

بازداشت‌شدگان تظاهرات مردم تهران می‌گوید که در زمان بازداشت از سوی نیروهای امنیتی تهدید به مرگ شده بودند.

دو تن از نماینده مجلس نیز خودکشی این جوان ۲۳ ساله را تأیید کرده‌اند.

بیش از ۷۱ شهر در تظاهرات سراسری ضددولتی در ایران شرکت کردند که در تمام این شهرها، نیروهای امنیتی، نظامی و شبه‌نظامی با به‌کارگیری خشونت دست به سرکوب شهروندان معترض زدند.

نیروهای امنیتی از هفتم دی‌ماه بازداشت شهروندان معترض را آغاز کردند و تا زمان انتشار این خبر بازداشت ۲۱۰۰ تن از ۳ هزار تن از سوی مقامات جمهوری اسلامی تأیید شده است.

وضعیت جسمی این بازداشت‌شدگان نامشخص است و بسیاری از آن‌ها از حق دسترسی به وکیل محروم و تحت فشار برای اعترافات تلویزیونی هستند.

گفتنی است نیروهای امنیتی از دیدار زندانیان با خانواده‌هایشان جلوگیری می‌کنند. همچنین بیم شکنجه فیزیکی زندانیان می‌رود.

مسئولان زندان‌ها به خانواده‌های دستکم ده شهروند بازداشت‌شده اعلام کرده‌اند که فرزندانشان مفقود شده‌اند؛ این ادعای مسئولین در حالی مطرح شده است که مأموران هنگام دستگیری این شهروندان در تماسی با خانواده‌هایشان خبر از دستگیری آنان داده بودند.

اشکان آبسواران، جوان ۲۰ ساله، یکی از بازداشت‌شدگانی است که به گفته مسئولان اکنون مفقودالاثر است. حال آن‌که ماموران پیش‌تر با گوشی تلفن او با مادرش تماس گرفتند و خبر از بازداشت او دادند.

پس از سرکوب خشن معترضان در ایران، شهرهای ایران در وضعیت امنیتی به سر می‌برد و عملا یک حکومت نظامی اعلام‌نشده در آن‌ها برقرار است؛ حتی در بعضی شهرها اجتماع چند نفر ممنوع است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)