سازمان حقوق بشر ایران، ۱۲ دی ماه ۱۳۹۶: طی چند روز گذشته و در پی اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف ایران صد‌ها نفر بازداشت و به گفته منابع رسمی دستکم ۲۴ تن از معترضان کشته شده‌اند.

مجموعه اعتراضاتی که برای اولین بار در تاریخ ۷ دی ماه در مشهد و در اعتراض به فساد دولتی، فقر و گرانی کالا‌های اساسی آغاز شد و تا کنون ادامه داشته است، بار‌ها در شهرهای مختلف توسط ماموران امنیتی به خشونت کشیده شد و به گفته منابع رسمی تا کنون دستکم ۲۴ تن از معترضان کشته و صد‌ها تن بازداشت شده‌اند.

محمود امیری مقدم، سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران در این خصوص گفت: «جامعه جهانی بخصوص اتحادیه اروپا باید استفاده از خشونت و آتش گشودن به روی معترضان توسط نیروهای امنیتی ایران را شدیدا محکوم و از خواسته‌های بر حق مردم ایران، مبنی بر انتخابات آزاد حمایت کنند.»

تصاویر بسیاری در این خصوص در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی از خشونت بیش از حد برای سرکوب معترضان استفاده کرده‌اند. در بسیاری از این ویدئو‌ها صدای تیر به گوش می‌رسد، استفاده غیرضروری نیروهای امنیتی از گاز اشک آور و اسپری فلفل و مجروحانی که به ضرب گلوله زخمی شده‌اند نیز دیده می‌شوند.

یکی از معترضان در کرمانشاه که نخواست نامش فاش شود در این رابطه به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «نیروهای پلیس، گارد ضد شورش و حتی بسیجیان لباس شخصی مشترکا به سرکوب معترضان می‌پردازند. لباس شخصی‌ها از کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله نیز در بین خود برای حمله به معترضان استفاده می‌کنند و این کودکان همراه ایشان با چوب و پنجه بوکس یا باتون به معترضان حمله می‌کنند و مردم را زخمی می‌کنند.»

شبکه خبر تلویزیون ایران روز دوشنبه ۱۱ دی ماه خبر از کشته شدن ۱۳ تن داد. این منبع کشته‌ها را مربوط به شهرهای تویسرکان، دورود، ایذه و شاهین شهر عنوان کرد. این شبکه همچنین گفت:
«آشوبگران که بعضی از آن‌ها مسلح بودند، سعی کردند پایگاه‌های نظامی و انتظامی را اشغال کنند که با مقابله جدی مأموران نظم و امنیت روبرو شدند.» این شبکه در گزارشی دیگر، کشته شدن دست‌کم ۱۵ شهروند معترض در تظاهرات را تا شامگاه دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶، تأیید کرده‌است.

سعید شاهرخی، معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان گفت که عده‌ای در جریان اعتراض‌ها در شهر تویسرکان تلاش کردند حضور مردم در خیابان‌ها به خشونت کشیده شود و افزود: «متاسفانه بعد از تخریب یا در حین تخریب اموال عمومی شاهد از دست دادن سه تن از عزیزان در شهرستان تویسرکان بودیم که در جمع مردم حضور داشتند.» این در حالی است که‌‌‌ همان روز خبرگزاری صدا و سیما تعداد کشته شدگان در تویسرکان را ۶ نفر اعلام کرده بود.

همچنین حبیب‌الله خجسته‌پور، معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان در مورد کشته شدن دو تن از معترضان شهرستان درود اظهار داشت: «در تجمع غیرقانونی که غروب شنبه در شهر دورود داشتیم تعدادی از افراد با فراخوان گروه‌های معاند به داخل خیابان آمده بودند که منجر به درگیری شد و در این درگیری متأسفانه دو نفر از همشهریان عزیز دورود کشته شدند.»

خبر گزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران نیز خبر از کشته شدن سه تن از معترضان در شهر شاهین شهر داده است.

در گزارشی دیگر خبرگزاری صدا و سیما خبر از کشته شدن ۶ معترض در شهر قهدریجان واقع در اصفهان داد. این گزارش مدعی است این شش نفر قصد تصرف کلانتری این شهر را داشتند. به گزارش رسانه‌های رسمی دوشنبه شب (۱۱ دی ماه) در خمینی شهر اصفهان، یک پسر ۱۱ ساله با گلوله کشته شد. این منبع مدعی شده که این کودک با گلوله معترضان به قتل رسیده است. کمی بعد کانال تلگرام خبرگزاری صدا و سیما عکس این کودک را که آرمین صادقی نام داشت منتشر کرده و اینبار وی را ۱۳ ساله معرفی کرد.

همچنین هدایت الله خادمی نماینده شهر ایذه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا گفت: «مردم شهرستان ایذه نیز مانند برخی از شهرهای دیگر ایران در اعتراض به مشکلات اقتصادی دست به تجمع زدند که متاسفانه منجر به کشته شدن ۲ نفر و مجروح شدن تعدادی در این شهرستان شد.»

مسئولان در ایران در اکثر این گزارشات سعی داشته‌اند کشته شدن معترضان را به گروههای مخالف که قصد بدنام کردن حکومت را دارند نسبت دهند.

طی روزهای گذشته سرعت اینترنت در ایران بسیار کند شد و پیامرسان تلگرام و اینستاگرام فیل‌تر شدند. اما به نظر می‌رسد طی روز جار فیل‌تر تلگرام برای خطوط ثابت برداشته شده و اکنون این پیامرسان تنها برای تلفن‌های همراه فیل‌تر است.

گفتنی است، در طی سالیان گذشته هربار اعتراضات خیابانی علیه حکومت شکل گرفته، مسئولان چندین زندانی را که از قبل احکام اعدام ایشان برای پرونده‌های دیگر صادر شده بود اعدام می‌کردند. از همین رو سازمان حقوق بشر ایران نسبت به امکان آغاز موج اعدام در زندان‌های ایران اعلام نگرانی می‌کند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)