سازمان حقوق بشر ایران، ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۶: دستکم ۸ زندانی که عمدتا با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند در محوطه زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، چهارشنبه ۲۹ آذر ماه حکم اعدام دستکم ۸ زندانی در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد. این زندانیان که عمدتا با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند روز دوشنبه ۲۷ آذر ماه در یک گروه ده نفری از بندهای مختلف این زندان جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند.

اسامی چهار تن از اعدام شدگان که تا لحظه تنظیم این گزارش احراز شده عبارت است از: «مصطفی چهاردولی» از بند ۱، «امیرعباس اردستانی» از بند ۳، «حمید عبدالهی» از بند ۶ (جوانان)، «نیما اسماعیلیان» از بند ۴.

یک منبع مطلع در خصوص حمید عبدالهی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «او ۲۴ سال سن داشت و از ۱۹ سالگی به اتهام قتل در زندان بسر می‌برد.»

«محمد قباد» از بند ۱۰ و «علی معصومی» از بند ۷ نام دو تن از زندانیانی است که با اخذ رضایت و یا مهلت از شاکیان پرونده به بندهای خود بازگشتند.

همچنین روز شنبه ۲۵ آذر ماه چهار زندانی دیگر این زندان از بند ۵ به سلول انفرادی منتقل شده بودند تا حکم اعدام در ملأ عام در مورد ایشان اجرا شود. این چهار زندانی به اتهام سرقت مسلحانه از سوپر مارکت‌های تهران به اعدام در ملأ عام محکوم شده‌اند و هویت ایشان «مسلم محمدی»، «محسن کمالی» و فردی با نام کوچک «ابولفضل» احراز شده است. طبق آخرین اخبار این چهار زندانی همچنان در سلول‌های انفرادی در انتظار اجرای حکم بسر می‌برند.

اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های رسمی اعلان نشده است.

طبق گزارش واحد آمار سازمان حقوق بشر ایران ۱۴۲ اعدام از میان ۵۳۰ اعدام در سال ۲۰۱۶ با اتهام قتل عمد صورت گرفته است. عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)