سازمان حقوق بشر ایران، ۲۰ آذر ماه ۱۳۹۶: دو زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند در زندان‌های مرکزی ساری و مرکزی اردبیل اعدام شدند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز یکشنبه ۱۹ آذر ماه، یک زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی اردبیل اعدام شد. هویت این زندانی «صیاد احدی» ۳۵ ساله احراز شده که از ۴ سال پیش بازداشت و در این زندان بسر برده بود. وی روز شنبه جهت اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود. این اعدام تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های رسمی اعلان نشده است.

صبح روز یکشنبه نیز یک زندانی دیگر به نام «یاور عدلی» از بند جوانان این زندان جهت اعدام به سلول انفرادی منتقل شد که با پرداخت یک میلیارد تومان موفق به اخذ رضایت از شکات پرونده شده و به بند خود بازگشت.

همچنین به گزارش خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران، یک زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود در محوطه زندان ساری اعدام شد.

در این رابطه اسدالله جعفری، دادستان عمومی و انقلاب استان مازندران گفت: «محکوم علیه (ع. پ) فرزند یار محمد که به جرم قتل عمد مرحوم (ف. م) به قصاص نفس محکوم شد، با حضور اولیای دم در محوطه زندان ساری به دار مجازات آویخته شد.»

طبق گزارش واحد آمار سازمان حقوق بشر ایران ۱۴۲ اعدام از میان ۵۳۰ اعدام در سال ۲۰۱۶ با اتهام قتل عمد صورت گرفته است. عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com