چند روزی است که یکی از اعضای جامعه اقلیت جنسی و جنسیتی، به نام صدرا، مردی جوان که قطعاً مانند همه‌ی انسان‌های دیگر رؤیای یک زندگی بهتر را داشت، به دلیل مشکلاتی که با آن‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کرد به زندگی خود پایان داد. متأسفانه دیگر کسی نمی‌تواند به صدرای عزیز کمک کند اما حداقل کاری که می‌توان در یاد و خاطره این عضو جامعه‌ی رنگین‌کمانی کرد این است که با جدیت در مورد علائم هشداردهنده خودکشی، دلایل بروز، راه‌های جلوگیری از آن و دریافت کمک از افراد متخصص مطالعه کنیم و اطلاع‌رسانی کنیم تا شاید صدرای دیگری سرنوشتی متفاوت‌تر پیدا کند.
علت‌های زیادی وجود دارد که یک فرد ممکن است به این نقطه برسد که به خودکشی فکر کند مثل افسردگی، مشکلات عاطفی، اجتماعی، مالی، خانوادگی، انواع مشکلات سلامت روان و به‌طور کل هرگونه فشار غیرقابل‌تحمل بر روی افراد که از آستانه‌ی تحمل روانی آن‌ها خارج باشد. اگر افراد نتوانند با استفاده‌ از روش‌های سالم با این فشارها و مشکلات روبه‌رو شوند، آن‌ها را کاهش دهند و یا برطرفشان کنند درنهایت این فشارها فرد را درخطر خودکشی قرار می‌دهد.
خودکشی به‌خصوص در اقلیت‌های جنسی، مسئله‌ای قابل‌توجه است زیرا همجنس‌گرایان و ترنس‌جندرها انواع فشارهای روحی را از جانب خانواده، جامعه و دولت تحمل می‌کنند. آن‌ها طرد می‌شوند، توسط مذهب حس گناه‌آلودگی و شیطانی بودن می‌کنند، مورد آزار و اذیت کلامی و فیزیکی قرار می‌گیرند، ازنظر مالی به دلیل قطع حمایت خانواده دچار سختی‌های فراوان می‌شوند و بسیاری مشکلات دیگر را تجربه می‌کنند.
تصور کنید شخصی قوی‌هیکل با دو دست شانه‌های شما را با تمام قدرت فشار دهد، هرچقدر هم که اراده کنید سرپا بایستید در نهایت فشار بر شما غلبه می‌کند و سقوط می‌کنید. رابطه بین فشار مشکلات و خودکشی نیز چیزی نزدیک به این مثال است.
به همین دلیل بسیار اهمیت دارد که افراد با مطالعه و مشورت با مشاور یا روانشناس یاد بگیرند چگونه با فشارهای ابعاد مختلف زندگی خود رودررو شوند و اگر امکان دارد آن‌ها را رفع کنند یا یاد بگیرند چگونه به روشی سالم و اصولی این فشارها را تحت کنترل درآورند، نه اینکه خود توسط آن‌ها کنترل شوند.
بر پایه آمارها، روزانه بیش از ۱۳ نفر در ایران خودکشی می‌کنند و بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، خودکشی، سومین علت اصلی مرگ‌ومیر افراد ۱۵ تا ۳۵ سال است. آمار دقیق از میزان خودکشی در اقلیت‌های جنسی در ایران موجود نیست اما با توجه به آسیب‌پذیری زیاد جامعه‌ی اقلیت جنسی می‌توان تصور کرد که رنگین‌کمانی‌ها یکی از گروه‌هایی هستند که به شدت درخطر خودکشی هستند.

✅ اگر دچار افکار خودکشی شدید چه باید بکنید:
▪️ هرقدر هم اوضاع وخیم بود و حال روحیتان خراب، مرتب به خود یادآوری کنید که این نیز می‌گذرد و افراد زیادی در موقعیت شما بوده‌اند و موفق شده‌اند وضعیت خود را به سمت بهتر شدن، تغییر دهند. شما تنها نیستید.
▪️ به خودتان زمان بدهید، مثلاً به خود بگوئید یک هفته، یا ده روز صبر می‌کنم. فراموش نکنید احساسات و اعمال دو چیز متفاوت هستند. چون احساس می‌کنید باید خود را بکشید به این معنی نیست که حتماً باید این کار را انجام دهید، پس به خود فرصت دهید حتی شده ۲۴ ساعت به خود فرصت دهید.
▪️ بعضی از اطرافیان شما ممکن است نسبت به افکار خودکشی شما رفتار بسیار بدی نشان دهند، خشمگین شوند یا حرف‌های آزاردهنده‌ای بزنند که رنج شما را افزایش ‌دهد. سخت است اما مهم است که به یاد داشته باشید این درواقع ترس آن‌ها از آسیب دیدن شماست نه خشم یا هر چیزی که نشان می‌دهند. متأسفانه همه‌ی آدم‌ها آموزش ندیده‌اند که احساسات خود را درست بیان کنند، به حرف‌های آن‌ها بی‌توجه باشید و بدانید این ترس است نه خشم و تنفر آن‌ها!
▪️ اگر با برخورد بد اطرافیان مثل اعضای خانواده و دوستان مواجه شدید، بدانید که افرادی نیز هستند که بدون قضاوت شما به مشکلات شما گوش می‌دهند و برایشان مهم است که به شما کمک کنند. از این افراد کمک بگیرید به اورژانس اجتماعی (شماره ۱۲۳) زنگ بزنید، با مشاور یا روانشناس تماس بگیرید، زندگی حق شماست اجازه ندهید هیچ‌کس حتی والدین شما، با خودخواهی‌ها و افکار اشتباه خود، حق زندگی کردن را از شما بگیرند. برای زندگی خود بجنگید.

✅ اگر علائم هشداردهنده‌ خودکشی را در شخصی که می‌شناسید، مشاهده کردید چه باید بکنید:
▪️ به او بگویید که نگرانش هستید.
▪️ از اینکه بپرسید آیا به خودکشی فکر می‌کند یا نه و آیا برنامه مشخصی (زمان، مکان، نحوه انجام دادن) برای خودکشی در نظر دارد، هراس نداشته باشید. درصورتی‌که آن فرد خودکشی را در نظر نگرفته باشد، این سؤالات او را به سمت خودکشی هدایت نخواهد کرد.
▪️ از او بپرسید که آیا دکتر می‌رود یا دارو می‌خورد؟ اگر پاسخ مثبت بود، تشویقش کنید که سریعاً با پزشکش تماس بگیرد. درخواست کنید که با او به مطب دکتر بروید. اگر پاسخ منفی بود، به او کمک کنید تا به کلینیک روانشناسی در بیمارستان یا اتاق اورژانس برود.
▪️ تلاش نکنید که او را از خودکشی منصرف کنید. بگذارید او بداند که برای شما شخص مهمی است، بداند که تنها نیست و بداند که می‌تواند کمک بخواهد. سخنانی از قبیل «خیلی دلایل برای زندگی داری» یا «اگر خودت را بکشی به خانواده‌ات آسیب می‌زنی» را نگویید.
▪️ برای فرد درخطر خودکشی گوشی شنوا و سنگ صبور باشید. به مشکلاتش گوش دهید، قضاوت نکنید، سرزنش نکنید، تحقیر نکنید.
▪️ با اورژانس اجتماعی ۱۲۳ تماس بگیرید یا اگر مرکزی برای پیشگیری از خودکشی می‌شناسید، به آن‌ها زنگ بزنید.
▪️ و درنهایت او را به‌هیچ‌وجه تنها نگذارید.

✅ مشاوران مرکز مشاوره رنگین‌کمانی همواره آماده ارائه خدمات به افراد نیازمند مشاوره هستند، برای پاسخ به سؤالات و تعیین وقت مشاوره با ما در تلگرام تماس بگیرید.

راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)