سازمان حقوق بشر ایران، ۲ آذر ماه ۱۳۹۶: یک زندانی که با اتهام محاربه به اعدام محکوم شده بود در زندان رجایی شهر کرج و سه زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند در زندان مرکزی تبریز اعدام شدند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، روز گذشته، چهارشنبه ۱ آذر ماه، یک زندانی که با اتهام محاربه به اعدام محکوم شده بود در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد. این زندانی “مجید سعادت” نام داشت و اولین بار بعد از ظهر روز چهارشنیه ۲۴ آبان ماه جهت اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. وی روز سه‌شنبه ۳۰ آبان ماه در حالی که گمان می‌رفت اعدامش متوقف شده باشد به بند خود بازگشت اما صبح چهارشنبه مجدداً به سلول انفرادی منتقل شد و حکم اعدام در موردش به اجرا درآمد.

“مجید سعادت” با اتهام مبهم “محاربه” به اعدام محکوم شده بود و مشخص نیست دقیقاً چه عمل مجرمانه‌ای انجام داده و یا چه شواهدی در دادگاه علیه او استفاده شده است.

یکی از نزدیکان این زندانی به سازمان حقوق بشر ایران گفته بود: “مجید سعادت با جعل عنوان مقام دولتی و مأمور وزارت اطلاعات از برخی مسئولین اخاذی می‌کرده است. با این حال وی هیچ گاه اقدام خشنی در فعالیت‌های مجرمانه خود نداشت و از سلاح سرد یا گرم استفاده نکرده بود که بخواهند اتهام محاربه را به وی بزنند.”

همچنین به گزارش خبرگزاری هرانا که به تأیید سازمان حقوق بشر ایران نیز رسیده است، سحرگاه روز چهارشنبه ۱ آذر ماه، سه زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی تبریز اعدام شدند.

شبکه حقوق بشر کردستان اسامی این سه زندانی را “جمال قنبری” اهل تبریز، از بند ۱۲؛ “سعید عسکری” اهل میانه، از بند ۹؛ “علی دلگشادی” اهل ممقان، از بند ۹ اعلام کرده است.

اجرای حکم این چهار زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های رسمی اعلان نشده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)