سازمان حقوق بشر ایران، ۱ آبان ماه ۱۳۹۶: قاضی صلواتی برای “احمدرضا جلالی”، پزشک و پژوهشگر ایرانی که به اتهام «جاسوسی و همکاری با دول متخاصم» بازداشت شده بود حکم اعدام صادر کرد.

سازمان حقوق بشر ایران صدور حکم اعدام برای احمدرضا جلالی را به شدت محکوم می‌کند. محمود امیری مقدم، مدیر و سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران در این خصوص گفت: “آقای جلالی در دادگاه‌های انقلاب بدون برخورداری از حداقل استانداردهای مورد نیاز برای دادرسی عادلانه به اعدام محکوم شده است. ما از جامعه جهانی می‌خواهیم که این حکم را قاطعانه محکوم کنند و آنچه را که در توان دارند برای لغو حکم اعدام و انجام دادرسی عادلانه برای آقای جلالی انجام دهند. ما همچنین از مؤسسات دانشگاهی می‌خواهیم که
در برابر این رفتار ناعادلانه با همکارشان سکوت نکرده و صدای وی باشند.”

بنابه اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، روز شنبه “دبیر دریابیگی” وکیل “احمدرضا جلالی” به وی اطلاع می‌دهد که حکم اعدام او از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی با اتهام “جاسوی و همکاری با دول متخاصم” صادر شده است. این زندانی که هم اکنون در بند ۴ زندان اوین بسر می‌برد و وکیل وی، به حکم صادره اعتراض کرده‌اند و این حکم باید مجدداً در دادگاه تجدیدنظر مورد بررسی قرار گیرد.

احمدرضا جلالی، از سال ۱۳۸۸ ساکن سوئد بود، و در این کشور مدرک اقامت دائم داشت.

او در حوزه مدیریت بحران پژوهش و فعالیت می‌کرد و در دانشگاه کارولیسنکا، نزدیک استکهلم به کار مشغول بود.

وی که بنا به دعوت رسمی دانشگاه تهران به ایران سفر کرده بود در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه سال گذشته در حال رانندگی به سمت کرج توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و سه ماه را در بازداشتگاه این وزارتخانه بسر برد. اتهامی که مقامات به وی وارد کردند «همکاری با دول متخاصم» عنوان شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)