طی روزهای گذشته محمد نظری که بیش از هشتاد روز است در اعتصاب غذا به سر می‌برد، به دلیل وخامت حال با برانکارد از رجایی شهر به بیمارستان منتقل شده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲۶ مهرماه محمد نظری در پی کاهش شدید دمای بدن به بهداری زندان رجایی شهر منتقل شده اما بهداری به دلیل وخامت حال این زندانی عقیدتی از پذیرش او خودداری کرده و مسئولان زندان وی را به بیمارستان انتقال داده‌اند.

پیش از این نیز بهداری زندان خواستار انتقال آقای نظری به بیمارستان شده بود اما مسئولان اعزام وی را ملزم به استفاده از دستبند و پابند کرده بودند؛ این زندانی عقیدتی در پاسخ عنوان کرده بود: «من اصلاً نمی‌خواهم به بیمارستان بروم برای اینکه من الان حتی توانایی تحمل وزن بدن خودم را ندارم و شما می‌خواهید دستبند و پابند هم به من بزنید؟»

گفتنی است که روز سه‌شنبه ۲۵ مهرماه یکی از بازجویان وزارت اطلاعات در ملاقات با محمد نظری گفته است: «آیا کسی را به عنوان ضامن تنی (خانوادگی) دارد که ضمانتش را بکند تا آزادش کنند؟» محمد نظری به او گفته است: «من کسی را ندارم و اعضای خانواده‌ام فوت کرده‌اند.» بازجوی اطلاعات هم در پاسخ داده که «اگر کسی را نداری، ما نمی‌توانیم آزادت کنیم.»

بازجو همچنین از محمد نظری خواسته است که اعتصاب غذایش را بشکند و گفته است که «اعتصاب غذای تو هیچ تأثیری در وضعیت تو ندارد. تو می‌میری و دو سه روز سایت‌ها و رسانه‌ها درباره‌ات حرف می‌زنند و بعد هم تمام می‌شود. پس بهتر است اعتصابت را بشکنی. اما اگر اعتصابت را ادامه بدهی، می‌میری و آخرش هم هیچ!»

محمد نظری، زندانی سیاسی، ۲۴ سال است که بدون یک روز مرخصی در زندان نگهداری می‌شود و با درخواست اعمال ماده ۱۰ آیین دادرسی در پرونده‌اش در مردادماه به اعتصاب غذای اعتراضی زندانیان سیاسی رجایی شهر پیوست؛ اعتصاب وی تا به امروز به اعتصاب خود ادامه داده است.

محمد نظری، متولد ۱۳۵۰، در سال ۱۳۷۳ در بوکان به اتهام همکاری احزاب کرد بازداشت و در دادگاه ارومیه توسط قاضی جلیل زاده محکوم به اعدام شد. این حکم در سال ۷۸ به حبس ابد تقلیل یافت. وی محکومیت خود را بر اساس اعترافات دروغین اخذشده تحت شکنجه دانسته و اعلام داشته در هیچ تروری نقش نداشته است.

محمد نظری در مدت ۲۴ حبس خود، طی نامه‌های متعددی به سه رییس قوه قضاییه ایران، خواهان اعاده دادرسی شده اما تاکنون هیچ پاسخی نگرفته است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)