همه ما ممکن است در دوره‌هایی، کمی‌ وسواسی به نظر بیاییم؛
اما اگر:
افکار یا تصورات ناراحت‌کننده، علی‌رغم میل فرد به ذهنش هجوم می‌آورند و تلاش او برای بیرون راندن آن‌ها از ذهنش بی‌نتیجه است (افکار یا تصورات وسواسی)،
یا اینکه فرد حس می‌کند که باید بعضی‌ از کار‌ها را به شکل خاصی‌ انجام دهد تا احساس آرامش کند، مثلاً شستن مرتب دست‌ یا چک کردن دائم چیز‌های مختلف مثل اینکه آیا درب خانه بسته است؟ آیا اطو را از برق کشیده‌ام؟ آیا زیر گاز روشن است؟ (اقدامات جبری مرتبط با آن)
در این صورت امکان دارد که فرد به اختلال وسواسی جبری مبتلا باشد.

✅ علائم این اختلال عبارتند از:
افکار یا تصورات وسواسی تکرار شونده و نگران‌کننده.
احساس اجبار به انجام بعضی‌ از کار‌ها به شکلی‌ خاص برای کاهش حس نگرانی، به‌عنوان‌مثال: تکرار مکرر یک کار مثل شستن دست یا تکرار یک جمله‌ی خاص یا شمردن اعداد به‌طور مکرر.

✅ علل بروز:
علل زیادی ممکن است در بروز این اختلال نقش داشته باشند مانند:
▪️ ا رث
▪️ استرس
▪️ تغییرات عمده در زندگی‌ مانند بلوغ، شغل جدید، به دنیا آمدن نوزاد
▪️ اختلال در سروتونین، ماده شیمیایی در مغز
▪️ خصوصیات شخصیتی: افراد بیش‌ازاندازه با دقت، تمیز و وسواسی

در کنار مراجعه به فرد متخصص و آغاز روان‌درمانی کارهایی هم هست که فرد می‌تواند با انجام آن‌ها این وضعیت را بهبود دهد. مثلاً:
به‌طور مرتب برای حدود نیم ساعت و هرروز به افکار وسواسیتان فکر کنید، یا آن‌ها را روی یک برگه کاغذ بنویسید و بعداً آن‌ها را دوباره بخوانید و یا اینکه آن‌ها را ضبط کنید و دوباره به آن‌ها گوش دهید و هم‌زمان در برابر میل به انجام اقدامات جبری مرتبط مقاومت کنید. برای مثال افکار وسواسی شما ممکن است مربوط به تمیزی باشد و اعمال جبری مربوط می‌تواند شستشوی بیش‌ازحد باشد.

از مشروبات الکلی دوری کنید و کتاب‌های مفید و کمک‌کننده مربوط به اختلال وسواسی جبری را مطالعه کنید.
این اختلال شدت‌های متفاوتی دارد، در بعضی افراد خفیف است و در بعضی دیگر به‌صورت متوسط تا نوع شدید، خود را نشان می‌دهد. آنچه در درمان این اختلال ضروری است دریافت کمک از فرد متخصص و همکاری فرد مبتلا در طول دوره‌ی درمان است.

راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)