گویا این یک مشکل همگانی است! فرد سحرخیزی نیستید؛ اما به دلایل شغلی یا تحصیلی مجبورید صبح‌ زود از خواب بیدار شوید؟
برای سحرخیز شدن نیازی نیست تا هرشب با عذاب وجدان اینکه صبح خواب بمانید به رختخواب بروید. درعوض چند راهکار کوچک و عملی ممکن است به شما کمک کند تا بر این مسئله غلبه کنید.
برای اینکه صبح راحت از خواب برخیزید، قطعا باید در طول شب خوب خوابیده باشید. در گذشته مفصل در مورد راه‌های غلبه بر بی‌خوابی و #مشکلات_خواب صحبت کرده‌ایم (هشتگ را در کانال تلگرام ما جستجو کنید تا به این مقالات دسترسی پیدا کنید) اما داشتن خواب خوب و کافی، برای اینکه صبح‌ها راحت از خواب بیدار شوید کافی نیست.

یک روش غیرمعمول اما کاربردی این است که بلند شدن از خواب را تمرین کنید! بله درست حدس زده‌اید این روش یعنی باید واقعا خود را برای خوابیدن آماده کنید و به رختخواب بروید سپس ساعت خود را برای چند دقیقه‌ی آینده تنظیم کنید و دراز بکشید. به محض اینکه ساعت زنگ خورد آن را خاموش کنید، بلند شوید و طوری رفتار کنید که گویی واقعا صبح از خواب بیدار شده‌اید. اگر ده‌بار و یا بیشتر این تمرین را تکرار کنید بدن شما عادت می‌کند تا با شنیدن صدای زنگ ساعت از خواب بیدار شود. اگر حس می‌کنید این روش برای شما زیاد است می‌توانید چند دقیقه قبل از به خواب رفتن خود را تصور کنید که صبح با شنیدن صدای ساعت از خواب بیدار می‌شوید، ساعت را خاموش می‌کنید و برمی‌خیزید و کارهای صبحگاهی خود را انجام می‌دهید.

نکته دیگر تنظیم ساعت است. اگر واقعا با یک بار زنگ خوردن از خواب بیدار نمی‌شوید حتما چند زمان نزدیک به هم را برای زنگ زدن تنظیم کنید یا ساعت خود را در حالت چند بار تکرار با فاصله زمانی کوتاه تنظیم کنید. ساعت را جایی بگذارید که برای خاموش کردن آن حتما مجبور باشید از جای خود بلند شوید. از صدای جدیدی برای بیداری استفاده کنید تا این صدای تازه مانند شوک عمل کند و باعث بیدار شدن شما شود.
برای اینکه صبح راحت‌تر روز خود را شروع کنید بعضی کارهای خود را شب قبل انجام دهید مثلا لباسی که می‌خواهید بپوشید را آماده کنید، مدارک کاری، وسایل درسی و یا برخی وسایل شخصی مثل عینک، دستمال کاغذی، کلید و … را آماده داخل کیف خود قرار دهید.
وسایل صبحانه را از قبل آماده کنید. مثلا کتری را پر از آب کنید، یا چای را داخل قوری بریزید، اگر برای سرکار و یا مدرسه با خود از منزل وعده‌های کوچک غذایی می‌برید آن‌ها را شب قبل آماده کنید.
یک لیوان آب کنار دست خود بگذارید تا به محض بیدار شدن آن را بنوشید. این کار به روند بیداری بدن شما کمک بزرگی می‌کند.
راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)