بسمه تعالی
جناب آقای دکتر زیبا کلام
با سلام و احترام

از آنجا که به تازگی پیرامون همه پرسی غیر قانونی “مسعود بارزانی” در اقلیم کردستان عراق اعلام موضع نموده و مکتوبی را محضر مرجع شیعیان عراق آیت الله “سید علی سیستانی” ارسال داشته اید تا ایشان با همه پرسی غیر قانونی بارزانی و استقلال کردستان عراق موافقت نمایند. در این خصوص نکاتی را محضر شریف یاد آور می شوم.
اول: حضرتعالی مرقوم داشته اید:
«عراق تا قبل از تشکیل آن در حدود شصت سال پیش، به مدت پانصد سال بخشی از امپراتوری عثمانی ‌بود. پیشتر به مدتهفتصد سال بخشی از قلمرو امپراتوری اسلامی ‌بود و قبل‌تر هم بخشی از امپراتوری روم. عراق بیش از آنکه محصول تاریخ باشد، حاصل قرارداد سایکس- پیکو بعد از پایان جنگ جهانی اول است. استدعا دارم کمک به تحقق خواسته تاریخی اکراد بنمایند»
آری در این باب فرمایش حضرتعالی بسیار متین است و دقیق،اما استاد بزرگوار از یک نکته اساسی غفلت نموده اید و آن اینکه، عراق پس از سرنگونی صدام با پا پیش نهادن داوطلبانه اکراد عراق شکل گرفته است. کردها در تدوین قانون اساسی عراق فدرال نقش برجسته ای ایفا نموده و در چارچوب های سیاسی حکومت فدرال سهم قابل توجهی کسب نمودند. برابر اصول حقوقی برادران کرد عراقی از حق تعیین سرنوشت خود بهره جسته و همچون دیگر شهروندان و تابعین عراقی تعهد سپرده بودند در قالب مرزهای جغرافیایی عراق، عراق نوین را بر پا سازند. مع الوصف بهتر است از این پس بگوییم عراق نوین منبعث از حق تعیین سرنوشت قومیت های مختلف عراق است نه متولد از قرارداد سایکس – پیکو.
دوم: مرقوم داشته اید:
«امروز روز سرنوشت‌ سازی برای فردای عراق است. آینده مناسبات کشور کردستان با همسایگانش در گرو رفتار امروز ماست. توهین به اکراد و مزدور، صهیونیست و خائن خطاب کردن رهبرانشان، در حقیقت پاشیدن تخم نفاق و دشمنی میان کردها و سایر ملیت‌ها در منطقه است. این استعمارگران نیستند که تخم کین و نفاق را میان مسلمانان پخش می ‌کنند بلکه تنگ‌ نظری‌ها و خود را قیم دیگران تصور نمودن است که آتش نفاق را برمی ‌انگیزد»
*حضرتعالی که بدین اندازه نگران سرنوشت آینده عراق هستید از چه روی نگران سرنوشت آینده ایران نیستید؟ حضرتعالی علی رغم اینکه شبانه روز زبان به انتقاد از رژیم ملاها میگشایید چگونه است که در هر انتخابات بی مهابا در جهت تأیید رژیم حاکم بر ایران مردم را به پای صندوق های رأی فرا میخوانید تا هر بار با ولایت فقیه تجدید عهد نمایند؟ واقعا بر شما روشن نیست که عملکرد رژیم ملاتاریا طی چهار دهه اخیر کار ملت و مملکت را به کجا رسانده و از این پس به کدامین نا کجا آبادی خواهد رساند؟
**از مناسبات کشور کردستان با همسایگانش در آینده سخن رانده اید. گمان دارید اگر اقلیم کردستان عراق در عداد همسایگان ما در آید نتیجه چه خواهد شد؟ بی شک مطلعید که مسعود بارزانی از سال ها قبل دست در جیب شاه سابق ایران و پس از آن دست در جیب های با برکت رژیم ملاها و طیب اردوغان داشته است. اکنون نه فقط جامعه جهانی او را از برگزاری همه پرسی غیر قانونی منع نمودند بلکه، صاحبانش یعنی رژیم حاکم بر ایران و ترکیه هم چنین نمودند. اکنون که بارزانی توان روی پا ایستادن را ندارد پاچه صاحب را گرفته است. اگر فردا توپ و تانک و هواپیمای جنگی داشته باشد چه خواهد کرد؟ این احتمال نمی رود صاحب خود را بخورد. شواهد این فاجعه از اکنون پیداست. نقشه کردستان مثلا بزرگ آرمانی بارزانی که در دوایر دولتی اقلیم نصب شده است نوید از این فکر پلید میدهد که او به بخشی از خاک ایران چشم دوخته است.
***اگر بارزانی مزدور و صهیونیست و خائن نیست لابد بنده مزدور و صهیونیست و خائن هستم. اخیرا مجله ” اسرائیل- کرد” در شمال عراق افشا نموده است بارزانی به اسرائیل متعهد شده است تا دویست هزار یهودی کرد تبار اسرائیل را به اقلیم کردستان بازگردانده و اسکان دهد. همچنین سوابق سیاسی بارزانی در مزدوری و خیانت بر کمتر کسی پوشیده است. او در دهه نود میلادی پس از جنایت حلبچه دست در دست صدام نهاد تا علیه “جلال طالبانی” اقدام نماید. مام جلال خود میگفت:
« من فکر می کنم که بارزانی دیگر بخشی از رژیم صدام شده است. وی به طور علنی در کنار صدام می ایستد و صدام نیز نیروهایش را برای حمایت از او اعزام می کند…رابطه بین صدام و بارزانی بسیار قوی است تا جایی که آنها همه جور توافقی با هم انجام داده اند. من معتقدم که بارزانی آماده پذیرش منطقه خودگردان برای کردها از سوی صدام است و همان طور که گفتم بارزانی بخشی از رژیم صدام شده است»
کردها از خیانت بارزانی به طالبانی و جنبش کردی با عنوان “جنگ برادر کشی” یاد میکنند.
****غیر قانونی خواندن همه پرسی بارزانی پخش تخم کین و نفاق نیست بلکه برگزاری همه پرسی غیر قانونی و معاهدات خارجی اقلیم برای فروش نفت و تشکیل ارتش در منطقه خودمختار اقلیم بر خلاف ماده صد و هشت قانون اساسی عراق پاشیدن تخم کین و نفاق است. ماده صد و هشت قانون اساسی عراق میگوید:
«وظایف و اختیارات انحصاری مقامات فدرال شامل موارد ذیل است : ۱ ـ ترسیم سیاست خارجی و نمایندگی دیپلماتیک و مذاکره درباره معاهدات و توافقنامه های بین المللی و سیاستهای دریافت وام و امضا و انعقاد آن و ترسیم سیاست اقتصادی و بازرگانی خارجی. ۲ ـ ترسیم سیاست امنیت ملی و اجرای آن و از جمله تشکیل نیروهای مسلح و اداره آن و تامین امنیت مرزهای عراق و حفاظت و دفاع از آن . . .»
برابر این ماده قانون اساسی عراق مسعود بارزانی می باید جهت معاهدات و توافقنامه های بین المللی بالاخص در مورد نفت و تشکیل ارتش در اقلیم کردستان محاکمه و اقلیم میباید خلع سلاح شود. این بارزانی است که عهد و پیمان شکسته و تخم کین و نفاق افشانده است. از کدام قیم مآبی سخن رانده اید؟ اگر دولت بغداد میتوانست قیم باشد و در توان داشت بر اعمال غیر قانونی بارزانی نظارت مینمود که ننمود.
قیم مآبی در کار نبوده است. حقوق بین الملل میگوید همه پرسی میباید دو طرفه باشد نه یک طرفه. یعنی با موافقت دولت مرکزی. در این باب شما را ارجاع میدهم به رأی دیوان بین المللی پیرامون اعلام استقلال یک طرفه کوزو در بیست و دوم ژانویه دوهزار و ده. پس از اعلام استقلال یک طرفه کوزو در هفدهم فوریه دوهزار و هشت صربستان از مجمع عمومی سازمان ملل خواست تا موضوع را در دیوان بین المللی طرح نماید. دیوان بین المللی پس از دو سال رأی خود را در مخالفت با اعلام استقلال یکجانبه کوزو چنین اعلام داشت:
«صدور اعلامیه استقلال در تاریخ . . . حقوق بین الملل را نقض کرده است»
به همین جهت است که “تیلرسون” وزیر امور خارجه امریکا در بیانیه ای عنوان کرده است:
«ایالات متحده آمریکا همه‌پرسی یکجانبه دولت منطقه‌ای کردستان که روز دوشنبه برگزار شد را به رسمیت نمی‌شناسد»
سوم: حضرتعالی به کرات در مورد موضع رژیم ملاها پیرامون رژیم متولد از تجاوز اسرائیل گفته اید:
«چه کسی به جمهوری اسلامی وکالت داده است اسرائیل را نابود کند؟ مردم ایران رفراندوم کردند گفتند باید اسرائیل را نابود کنید؟ اتحادیه عرب گفته است جمهوری اسلامی برود اسرائیل را نابود کند؟ شورای امنیت گفته است جمهوری اسلامی شما برو اسرائیل را نابود کن؟»
اکنون بنده از شما جویا میشوم. جناب دکتر زیباکلام چه کسی به شما وکالت داده است پیگیر تجزیه اقلیم کردستان عراق باشید؟ مردم ایران در یک همه پرسی به شما وکالت دادند؟ اتحادیه عرب به شما وکالت داده است؟ اتحادیه اروپا به شما وکالت داده است؟ شورای امنیت سازمان ملل چنین وکالت نامه ای به حضرتعالی تقدیم نموده است؟ به هر روی کدام شخصیت حقیقی یا حقوقی چنین وکالت نامه ای را تقدیم حضرتعالی نموده است؟؟؟
حضرتعالی بر خلاف اینجانب در انتخابات ریاست جمهوری اخیر شرکت نموده و با رأی به “شیخ حسن روحانی” تعیین سرنوشت وایشان و دولتشان را وکیل خود نموده اید تا همواره در چنین مسائلی اقدام نمایند. موضع دولت حسن روحانی هم در این باب مشخص است. حضرتعالی از چه روی سر خود مداخله نموده اید؟
در انتها به حضرتعالی توصیه مینمایم کمی هم در علم حقوق مطالعه نمایید.
جسارت اینجانب را ببخشید
ایام عزت برقرار
مازیار شکوری گیل چالان

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com