مایک پومپئو، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، ضمن اعلام همکاریِ رژیم ایران با کره شمالی و القاعده، برجام را بی‌ارزش توصیف کرد.

روژی کورد: مایک پومپئو رئیس سازمان سیا در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز، گفت: ترامپ همواره به طور شفاف اعلام کرده که ارزشی برای برجام قائل نیست و من فکر می‌کنم که اغلب اعضای کابینه او نیز همین نظر را داشته باشند.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات و مداخلات منطقه ای رژیم ایران و تقویت شبه نظامیان شیعه گفت: علاوه بر این و فراتر از توافق هسته‌ای آزمایش‌های موشکی، فعالیت شبه نظامیان شیعه در عراق، همکاری با حزب‌الله لبنان در سوریه و لبنان و فعالیت‌های بدخواهانه آنها در سراسر جهان از زمانی که برجام حاصل شد به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

قبلا «جان بولتون» نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل در توئیتر خود مدعی شد هرگونه تجهیزات جدید موشکی و هسته ای جدید که کره شمالی به دست می آورد، ایران نیز همان را به سرعت می خرد.

بولتون در توئیتر خود نوشت: هرگونه توانایی هسته ای و موشکی که کره شمالی بدست می آورد، ایران قادر به خرید آن می شود و فردای آن، همان تاسیسات هسته ای و یا موشکی را داراست.

وی در توئیتی دیگر نوشت: ایران و کره شمالی به مدت ۲۵ سال، با یکدیگر در زمینه موشک های بالستیک، کار کرده اند و احتمال می رود که آن ها در برنامه های هسته ای نیز با یکدیگر همکاری می کنند.

پومپئو، ایران ر ا به همکاری با گروه تروریستی القاعده متهم کرد و گفت:‌ ایران و القاعده به طور مداوم با یکدیگر همکاری داشتند البته مشکلاتی نیز بین خود آنها وجود دارد و در برخی موارد با یکدیگر مقابله نیز کرده‌اند اما ایران همواره به نوعی به القاعده باج داده به طوری که در ازای حمایت از این گروه تروریستی القاعده به تهران حمله نکند.

پومپئو همچنین افزود: موضوع پیچیده‌تر رابطه ایران و رژیم کره شمالی است.

پومپئو ادامه داد: کره شمالی سابقه طولانی در اشاعه دانش، فن‌آوری و توانایی تسلیحاتی خود در جهان دارد. در حالی که رژیم این کشور تلاش می‌کند تا توانایی‌های خود را برای ساخت موشک بالستیک قاره پیما و مجهز کردن آن به کلاهک هسته‌ای دست یابد، این موضوع محتمل است که در صورت دستیابی به این فن‌آوری توسط کره شمالی، این دانش در اختیار ایران نیز قرار دارد.

کارشناسان مسائل سیاسی مرکز روژی کورد، معتقدند که: “جمهوری اسلامی و کره شمالی از دوستان و هم پیمانان نزدیک همدیگر می باشند. کره شمالی در مراسم تحلیف حسن روحانی نیز مشارکت جدی داشت. اما چگونگی رابطه بین تهییج و تحریک کره شمالی و نقش ایران در این زمینه چیست؟ با اندکی تأمل می بینیم که با تقویت تنشها بین کره شمالی و امریکا و همپیمانانش، تحرکات جمهوری اسلامی و جنگ افروزی اش در منطقه نیز بیشتر شده است. همزمانی این دو مسئله با یکدیگر، این قرائت را در ذهن متبلور می کند که نقشه ای هماهنگ در بین این دو وجود دارد یا جمهوری اسلامی با تحریک بیشتر کره شمالی، فضا را به نفع خود دگرگون می کند و بدینگونه می خواهد تا احتمال جنگ علیه خود را به تاخیر انداخته و در واقع کره شمالی را قربانی خود نموده و در نتیجه بار دیگر تهدیدهای موجود را به فرصتی برای خود تبدیل کند، همچنانکه جنگ سوریه و سرنگونی صدام را نیز به فرصتی برای خود تبدیل نمود، فرصتی که عملا دمشق و بغداد را به دست نشاندگان و اقمار جمهوری اسلامی بدل نمود.”

مرکز روژی کورد، همچنین طی دیدگاهی دیگر در این زمینه تحت عنوان “چرا گوش کره شمالی ایران به تحریمها و تهدیدهای امریکا بدهکار نیست”، با بیان این مطلب نوشته بود، “سه کشور روسیه، ایران و کره شمالی، هیچگاه نمی توانند و نخواهند توانست وحدت هدف داشته باشند. هدف این سه کشور از ایجاد و تنظیم و اجرای این برنامه ها به طور کامل نه تنها متفاوت بلکه مغایر با یکدیگر نیز می باشد که این را در ادامه این روند، طی سالهای آینده می تواند دید. این مغایرت هدف بین ایران و روسیه در سوریه بیش از هر جای دیگری است. اما آنچه این سه کشور را به هم پیوند داده است، مخالفت با امریکا است، چرا که امریکا مانع اجرای برنامه های قدرت طلبانه آنهاست. از اینرو این سه کشور که اکنون به طور همزمان مورد غضب تحریمهای امریکا قرار گرفته اند، جهت رویاروئی با امریکا، دست به اتحادی مشترک زده اند که البته مغایرت اهداف انها با یکدیگر از یک سو و نیز تشکیل ائتلافهای جدید علیه این سه کشور از سوی دیگر، می تواند در آینده ورق را به صورت دیگری برگرداند.”

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com