پس از سخنان جان بولتون در رابطه با همکاری ایران و کره شمالی در زمینه هسته ای، اینک بریتانیا این احتمال را بررسی می کند.

روژی کورد: روزنامه بریتانیایی «دیلی تلگراف» روز یکشنبه ۱۹ شهریورماه ۱۳۹۶ شمسی، در گزارشی اختصاصی به نقل از منابع ناشناس در وزارت خارجه بریتانیا مدعی شد که ایران در صدر کشورهای مظنون به کمک هسته‌ای به کره شمالی است.

یک منبع آگاه به دیلی تلگراف گفته است که «دانشمندان کره شمالی قطعاً از توانایی‌هایی برخوردار هستند، اما به وضوح نمی‌توانند تمام این کار را در خلاء و بدون یاری دیگران انجام داده باشند.»

بنا بر این گزارش، مقامات بریتانیایی از این امر نگران بوده و به بررسی این احتمال می پردازند.

طرح این احتمال در حالیست که اینگ آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، تنشهای شبه چزیره کره را تهدیدی برای تمامی جهان عنوان کرده است.

همچنانکه مرکز روژی کورد و کارشناسان مسائل سیاسی این مرکز بارها به این نکته اشاره کرده اند که ایران و کره شمالی، در زمنیه ساخت موشکهای بالستیک و برنامه های اتمی با یکدیگر همکاری دارند، نماینده سابق آمریکا نیز در سازمان ملل در توئیتر خود مدعی شد که ایران وکره شمالی در زمینه موشک های بالستیک و برنامه های هسته ای با یکدیگر، همکاری می کنند.

جان بولتون» نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل در توئیتر خود مدعی شد هرگونه تجهیزات جدید موشکی و هسته ای جدید که کره شمالی به دست می آورد، ایران نیز همان را به سرعت می خرد.

بولتون در توئیتر خود نوشت: هرگونه توانایی هسته ای و موشکی که کره شمالی بدست می آورد، ایران قادر به خرید آن می شود و فردای آن، همان تاسیسات هسته ای و یا موشکی را داراست.

وی در توئیتی دیگر نوشت: ایران و کره شمالی به مدت ۲۵ سال، با یکدیگر در زمینه موشک های بالستیک، کار کرده اند و احتمال می رود که آن ها در برنامه های هسته ای نیز با یکدیگر همکاری می کنند.

کارشناسان مسائل سیاسی مرکز روژی کورد، معتقدند که: “جمهوری اسلامی و کره شمالی از دوستان و هم پیمانان نزدیک همدیگر می باشند. کره شمالی در مراسم تحلیف حسن روحانی نیز مشارکت جدی داشت. اما چگونگی رابطه بین تهییج و تحریک کره شمالی و نقش ایران در این زمینه چیست؟ با اندکی تأمل می بینیم که با تقویت تنشها بین کره شمالی و امریکا و همپیمانانش، تحرکات جمهوری اسلامی و جنگ افروزی اش در منطقه نیز بیشتر شده است. همزمانی این دو مسئله با یکدیگر، این قرائت را در ذهن متبلور می کند که نقشه ای هماهنگ در بین این دو وجود دارد یا جمهوری اسلامی با تحریک بیشتر کره شمالی، فضا را به نفع خود دگرگون می کند و بدینگونه می خواهد تا احتمال جنگ علیه خود را به تاخیر انداخته و در واقع کره شمالی را قربانی خود نموده و در نتیجه بار دیگر تهدیدهای موجود را به فرصتی برای خود تبدیل کند، همچنانکه جنگ سوریه و سرنگونی صدام را نیز به فرصتی برای خود تبدیل نمود، فرصتی که عملا دمشق و بغداد را به دست نشاندگان و اقمار جمهوری اسلامی بدل نمود.”

مرکز روژی کورد، همچنین طی دیدگاهی دیگر در این زمینه تحت عنوان “چرا گوش کره شمالی ایران به تحریمها و تهدیدهای امریکا بدهکار نیست”، با بیان این مطلب نوشته بود، “سه کشور روسیه، ایران و کره شمالی، هیچگاه نمی توانند و نخواهند توانست وحدت هدف داشته باشند. هدف این سه کشور از ایجاد و تنظیم و اجرای این برنامه ها به طور کامل نه تنها متفاوت بلکه مغایر با یکدیگر نیز می باشد که این را در ادامه این روند، طی سالهای آینده می تواند دید. این مغایرت هدف بین ایران و روسیه در سوریه بیش از هر جای دیگری است. اما آنچه این سه کشور را به هم پیوند داده است، مخالفت با امریکا است، چرا که امریکا مانع اجرای برنامه های قدرت طلبانه آنهاست. از اینرو این سه کشور که اکنون به طور همزمان مورد غضب تحریمهای امریکا قرار گرفته اند، جهت رویاروئی با امریکا، دست به اتحادی مشترک زده اند که البته مغایرت اهداف انها با یکدیگر از یک سو و نیز تشکیل ائتلافهای جدید علیه این سه کشور از سوی دیگر، می تواند در آینده ورق را به صورت دیگری برگرداند.”

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)