اوتیسم عارضه اصلی گروهی از مشکلاتی است که به عنوان اختلالات طیف اوتیسم (ASD) یا عارضه‌های طیف اوتیسم (ASC) شناخته می‌شود.
اختلالات طیف اوتیسم اختلالات عصبی-رشدی هستند و این بدین معناست که توسط نابهنجاری‌هایی که در فرایند رشد مغز اتفاق می‌افتد رخ می‌دهند.
اختلالات طیف اوتیسم تقریبا از هر ۱۰۰ کودک یک نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهند. کودکان و افراد جوان مبتلا مشکلات خاصی دارند از جمله: مشکلات ارتباطی، مشکل در تعاملات اجتماعی با مردم، مشکلات رفتاری
دامنه توانایی‌های عقللانی این افراد از اختلالات شدید یادگیری تا توانایی بیشتر تحصیل آکادمیکی در فرایند آموزش متفاوت است. همچنین حدود %۱۰ افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است مهارت‌ها و توانایی‌های ویژه‌ای داشته باشند.
برای تشخیص اختلال اوتیسم باید شواهدی از رشد غیر عادی در سه سال اول زندگی فرد وجود داشته باشد. سندرم آسپرگر اصطلاحی است که برای عملکردهای بهتر افراد در طیف اوتیسم استفاده می‌شود، افرادی که هوش متوسط دارند و تاخیری در یادگیری صحبت کردن ندارند و اکثر آنها علاقه‌مندی‌های غیرعادی وسواس‌گونه به برخی چیزها از جمله قطار، جدول ساعات کار، اتوبوس‌ها و دایناسور‌ها دارند.

✅ علت ایجاد
علت دقیق اختلالات طیف اوتیسم هنوز ناشناخته است، با وجود این تحقیقات نشان می‌دهد که ترکیب عوامل ژنتیکی و محیطی ممکن است موجب تغییراتی در رشد مغز شود. احتمال اختلالات طیف اوتیسم و سایر اختلالات عصبی-رشدی در برادران و خواهران، کودکان مبتلا به این اختلالات بیشتر می‌باشد.

به طور کلی مشکلات مربوط به اختلالات طیف اوتیسم ASD را می‌توان به سه دسته‌ی اصلی تقسیم کرد:

✅ مشکلات ارتباطی
کودکان و افراد جوان مبتلا به ASD هم در ارتباط کلامی (صحبت کردن) وهم در ارتباط غیر کلامی (ارتباط چشمی، حالات و ژست‌ها) مشکل دارند، برخی کودکان ممکن است اصلا قادر به صحبت کردن نباشند یا گفتار خیلی محدودی داشته باشند درحالیکه برخی دیگر گفتار و مهارت‌های زبانی خوبی دارند اما همچنان در گفتار اجتماعی یا ادامه دادن به یک مکالمه مشکل دارند. استفاده آنها از زبان ممکن است همیشه رسمی باشد، آنها ممکن است زمان طولانی در خصوص موضوعات مورد علاقه‌ی خود صحبت کنند اما فهمیدن اینکه آنها چه می‌گویند بسیار سخت است.

✅ مشکلات مربوط به تعاملات اجتماعی
کودکان و افراد جوان مبتلا به ASD در فهم ” دنیای اجتماعی” مشکل دارند، برای مثال آنها اغلب در شناسایی و درک احساسات خود و اطرافیان خود مشکل دارند و این موضوع به نوبه خود می‌تواند ایجاد روابط دوستانه را برای ایشان مشکل کند، این افراد ممکن است به دلیل مشکلاتی که در فهم انتظارات و نقش‌های اجتماعی دارند، ترجیح دهند تنها بمانند و نسبت به دیگران بی‌تفاوت باشند.

✅ مشکلات مربوط به رفتارها، علاقه مندی‌ها و فعالیت‌ها
کودکان و افراد جوان مبتلا به ASD اغلب فعالیت‌های آشنا و عادی را ترجیح می‌دهند (همیشه از یک مسیر برای رفتن به مدرسه استفاده می‌کنند، یا اینکه از ترتیب خاصی برای لباس پوشیدن استفاده می‌کنند)، همچنین این افراد در برابر تغییر بسیار مقاومت می‌کنند به طوری که با هر تغییر کوچکی بسیار پریشان می‌شوند.
این افراد ممکن است علاقه‌مندی‌های غیرعادی و ویژه‌ای داشته باشند از قبیل علاقه به ابزارهای الکترونیکی یا لیستی از تاریخ‌ها یا مثلا ممکن است از اسباب بازی‌ها بیشتر به صورت اشیایی که پشت سر هم ردیف شده‌اند، استفاده کنند. همچنین ممکن است افراد مبتلا به ASD به برخی تجربه‌های خاص که از محیط خود دریافت می‌کنند مانند، برخی مزه‌ها، بوها، صداها و لباس‌های بافتنی پاسخ‌های غیرمعمولی بدهند، مثلا می‌توانند به صدای سشوار بسیار حساس باشند یا نسبت به تماس برخی از قسمت‌های لباس روی پوست حساس باشند مانند مارک لباس. برخی از این کودکان حرکات تکراری غیرمعمولی از خود نشان می‌‌دهند، مانند آویزان کردن و تکان دادن دست‌ها و انگشتان یا حرکات بدنی پیچیده.

راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)