مسائل بهداشتی مهم که زنان همجنس‌گرا و دوجنس‌گرا باید با متخصصین مراقبت‌های بهداشتی خود درباره آن بحث کنند چیست؟

📌 بیماری قلبی، تمام زنان در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند. هراندازه حضور عوامل خطر بیشتر باشند، شانس ابتلا نیز افزایش می‌یابد. درست است که عوامل خطری مثل سن، ژنتیک و نژاد را نمی‌توان کنترل کرد اما برای پیشگیری می‌توان سیگار نکشید، فشارخون و سطح کلسترول خون را کنترل کرد، ورزش کرد و غذای سالم خورد. این کارها مانع از ابتلا فرد به دیابت نوع دوم هم می‌شود که خود عامل بیماری قلبی است. زنان همجنس‌گرا و دوجنس‌گرا درجه بالاتری از اضافه وزن، مصرف سیگار و استرس را دارند که همه‌ی این‌ها عوامل خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند.

📌 سرطان، شایع‌ترین انواع سرطان برای زنان سرطان پستان، ریه، روده بزرگ، رحم و تخمدان هستند. لزبین‌ها به چند دلیل در ریسک بالاتری برای ابتلا به انواع سرطان هستند.
زنان همجنس‌گرا کمتر احتمال دارد که باردار شوند. و تصور می‌شود که آزادسازی هورمون‌ها در طول بارداری و شیردهی به فرزند باعث محافظت زنان نسبت به سرطان پستان، رحم و تخمدان می‌شود.
به‌دلیل عدم اطلاع‌رسانی و یا ترس از تبعیض، زنان همجنس‌گرا و دوجنس‌گرا کمتر احتمال دارند که غربالگری‌های معمول برای تشخیص زودهنگام بیماری‌ها را انجام دهند؛ مثل تست پاپ اسمیر که می‌تواند سرطان دهانه رحم را تشخیص دهد یا ماموگرافی پستان.

📌 سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCO)، بین ۵ الی ۱۰ درصد زنان در سن باروری مبتلا به این سندرم هستند و میزان ابتلا زنان همجنس‌گرا بیشتر از زنان دگرجنس‌گرا است. این سندرم بر چرخه‌ی قاعدگی، هورمون‌های بدن، توانایی باروری، تولید انسولین، قلب، فشار خون و ظاهر افراد اثر منفی می‌گذارد.

📌 افسردگی و اضطراب، زنان همجنس‌گرا و دوجنس‌گرا احتمال بیشتری دارد که به افسردگی و اضطراب مبتلا شوند. عوامل زیادی باعث بروز بیشتر این مشکلات در زنان همجنس‌گرا و دوجنس‌گرا می‌شوند از جمله:
ننگ اجتماعی نسبت به گرایش جنسی این افراد
طرد شدن از سوی خانواده به دلیل گرایش جنسی
قربانی خشونت و آزار
مورد تبعیض واقع شدن در برابر قانون
استرس ناشی از مخفی نگه ‌داشتن بخشی از هویت و زندگی خود

راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com