کانادا از تنها سه روز دیگر با افزودن نشانگر X به F و M، به شهروندان خود این امکان را می دهد که در گذرنامه جنسیت سوم را انتخاب کنند.

کسانی که جنسیت ایکس (X) را انتخاب کنند مایلند که نه به عنوان زن و نه به عنوان مرد معرفی شوند.

اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا نیز جنسیت X را به جنسیت‌های انتخابی در مدارک می‌افزاید. احمد حسین وزیر مهاجرت فدرال کانادا در اینباره گفت:

“تمام کانادایی‌ها باید خودشان باشند، از این موضوع احساس امنیت کنند و مطابق با هویت جنسیت و بیان جنسیتی خود زندگی کنند.” وی افزودن جنسیت X به گذرنامه را گامی در جهت برابری در ابعاد ملی فارغ از هویت جنسیتی و بیان جنسیتی دانست.

در ابتدای تابستان امسال #پارلمان کانادا با تصویب #لایحه سی-۱۶ و اصلاح “قانون حقوق بشر کانادا” هویت جنسیتی و بیان جنسیتی را در فهرست زمینه‌های منع #تبعیض قرار داد.

پیش از کانادا، کشورهای بنگلادش (۲۰۱۱)، هند (۲۰۱۴)، نپال (۲۰۱۵) و پاکستان (۲۰۱۷) از جمله کشورهای آسیایی هستند که #گذرنامه با جنسیت ایکس و یا جنس سوم صادر کرده‌اند.

استرالیا، دانمارک، مالت، زلاندنو و آلمان نیز پیش از این صدور گذرنامه با جنسیت خنثی را ممکن ساخته‌اند.

برخی از این کشورها از جمله استرالیا (۲۰۰۳)‌ تنها جنس سوم را برای افراد اینترسکس اختصاص داده و برخی دیگر مانند مالت و نپال اختصاص نشانگر جنسیت سوم را به انتخاب آزادانه خود فرد و بدون هرگونه مدرک پزشکی و بازرسی بدنی واگذار می‌کنند.

بیشتر بخوانید:
https://goo.gl/xVahE1
https://goo.gl/5JhfnJ

#شش‌رنگ در شبکه‌های اجتماعی:
🏳️‍🌈 وبسایت شش رنگ: ۶rang.org
🏳️‍🌈 کانال تلگرام شش رنگ: t.me/Iran6Rang
🏳️‍🌈 اینستاگرام، فیسبوک و یوتیوب شش رنگ: @۶rangiran

#جنس_سوم #جنسیت_X #جنسیت_ایکس #ترنس #ترنسجندر #هویت_جنسیتی #بیان_جنسیتی#ترنسکشوال #ال‌جی‌بی‌تی #کانادا #قانون #canada #thirdgender

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com