چگونه از شریک افسرده‌ی خود حمایت کنیم و در عین حال سلامت روان خود را نیز حفظ کنیم؟ پوما بل، که تجربه‌ی زندگی با شریکش که از افسردگی مزمن رنج می‌برده را دارد، در این نوشتار سعی می‌کند تا نکاتی مفید را به دیگر افرادی که در شرایطی مشابه قرار دارند، یادآوری کند.

📍 از خود مراقبت کنید.
اینکه احساس کنید باید همه چیز را اداره کنید طبیعی است، اما شما باید از خودتان نیز مراقبت کنید وگرنه نمی‌توانید کمکی به شریک عاطفی خود بکنید. دکتر مونیکا کین، مشاور روان‌شناسی در بیمارستان Nightingale لندن می گوید: ” این فشار که همه چیز را باید اداره کرد و درجریان نگه داشت می‌تواند از نظر احساسی فشار زیاد داشته باشد. جدی گرفتن این فشار، امری است که حتی در بهترین زمان‌ ممکن هم مدیریت آن بسیار سخت است.”
📍 به یاد داشته باشید افسردگی فقط یک بیماری روانی نیست.
از اینکه شریکم نمی‌خواست صبح‌ها از تخت بیرون بیاید، بشدت عصبانی می‌شدم. مدتی طول کشید تا درک کنم که او “نمی‌توانست” اینکار را انجام دهد نه اینکه “نمی‌خواست”. من مطمئن بودم که او احساس بهتری می‌داشت اگر از تخت بیرون می‌آمد و برای قدم زدن می‌رفت و یا دوستانش را ملاقات می‌کرد، اما افسردگی یک بیماری جسمی نیز هست. همان طور که دکتر کین می‌گوید: افسردگی به صورت جسمانی بر روی سطح انرژی اثر می‌گذارد، افراد گاهی اوقات به شدت احساس خستگی می‌کنند و می‌خواهند که همه‌ی روز را در تخت بمانند.
📍 به انجام کارهایی که دوست دارید، ادامه دهید.
وقتی شریک شما نمی تواند از تخت بیرون بیاید و یا همراه شما درگیر روابط اجتماعی شود، این می‌تواند سبب ایجاد خشم و ناامیدی در شما شود. جین هاردی، بنیانگذار بنیاد Blurt، که به کسانی‌که تحت تاثیر افسردگی هستند کمک می‌کند، می‌گوید که احساس ناامیدی، بی‌ارزش بودن و بی‌تفاوتی در افراد افسرده ممکن است به این معنی باشد که آن‌ها اغلب عزیزان خود را مهمتر از دیگران می‌بینند. و این دیدگاه مبهم آن‌ها به این معنی است که می‌توانند برای ارائه آنچه که باید به شما بدهند دچار کشمش شوند. پوما بل توضیح می‌دهد که چطور همسرش بارها به او گفته بود که “احساس می‌کنم در حال نابودی زندگی تو هستم.” پوما می‌گوید: من از انجام دادن چیزهایی که از آن‌ها لذت می‌بردم دست کشیده بودم و چون در خانه کنار او مانده بودم، او دچار حس گناه شده بود که من متوجه نمی‌شدم.
📍 مسئولیت مدیریت امور مالی را بر عهده بگیرید.
برای افراد مبتلا به افسردگی حتی انجام وظایف عادی، مانند باز کردن بسته‌ی پستی یا رفتن به مغازه، غیرممکن است. دکتر کین می‌گوید اغلب آن‌ها امور مالی خود را پنهان می‌کنند زیرا احساس شرمندگی می‌کنند از اینکه بگویند برای من سخت است تا دخل و خرج‌ها را برنامه‌ریزی کنم یا درست پیش ببرم. این می‌تواند برای شریک زندگی این افراد استرس‌زا باشد. همانطور که دکتر آنتونیوس کوزولیس، پزشک متخصص و دستیار مدیر در بنیاد سلامت روان، می‌گوید: منبع اصلی حمایتی یک همسر افسرده بودن می‌تواند فشار زیادی به همراه داشته باشد. اما اینکار بهتر از این است که ندانید در امور مالی شریکتان چه اتفاقی درحال وقوع است. بنابراین، برای حفظ سلامت روان خود و جلوگیری از استرس‌های غیرضروری، ممکن است ساده‌تر باشد که با توافق با همسرتان در هنگامی که آن‌ها بیمار هستند این شما باشید که مدیریت امور را در دست بگیرید.
📍 با خانواده و دوستان خود صحبت کنید.
ممکن است از این بترسید که دوستان و خانواده شما موضوع را درک نکنند. اما تلاش برای حفظ ظاهر درحالی‌که شریک زندگی خود را حمایت می‌کنید خسته کننده است. دکترکوزولیس می‌گوید، گفتگو داشتن با دوستان و خانواده و مشمول کردن آن‌ها، معمولا ایجاد تفاوت بزرگی می‌کند. هاردی می افزاید: تمام توصیه‌هایی که ما به فردی که از افسردگی رنج می‌برد، می‌کنیم، برای عزیزانی که از آن‌ها حمایت می‌کنند نیز اعمال می‌شود. اطمینان حاصل کنید که از شما حمایت می شود، برای کمک به درک بیشتر در مورد بیماری، درخواست کمک کنید، کانال‌های ارتباطی خود را باز نگه‌ دارید، از سوال پرسیدن نترسید و مراقب از خود را در اولویت قرار دهید.
📍 مشکل را شخصی نکنید.
بعضی روزها همان فردی وجود دارد که عاشق او شده‌اید و لبخند را به لب‌های شما می‌آورد و بعضی مواقع هم روزهای بد وجود دارند. زمانی وجود دارد که انگار شما با یک غریبه برخورد می‌کنید که به شما اجازه ورود به غار تنهائیش را نمی‌دهد. دکترکوزولیس می گوید افسردگی می‌تواند احساسات را بسیار ملتهب و بزرگتر کند و یا آن احساسات را تغییر دهد. فرد می‌تواند در شرایطی برابر احساسات سطح بالا و پایینی را پشت سر بگذارد. پس بسیار مهم است که خود را مسئول این تغییرات ندانید.
درنهایت و بالاتر از همه به عشق بین خودتان چنگ بزنید و از آن کمک بگیرید. هاردی می گوید: “شما همیشه احساس نمی‌کنید که پیشرفتی حاصل شده. شما هم ممکن است در زمان‌هایی احساس ناتوانی کنید. اما صبر، مهربانی و فهم شما است که تغییرات را ایجاد می‌کند.”

ترجمه و خلاصه‌سازی
راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com