روژی کورد: پس از اینکه مقامات ضد فساد عراق تحقیقات در مورد ادعاهای مطرح شده علیه او در زمینه فساد مالی را مطرح کردند، به ایران گریخته است.

مجید النصراوی، فرماندار بصره، بلند پایه‌ترین فردی است که پس از به قدرت رسیدن حیدر العبادی، نخست وزیر فعلی عراق در سال ۲۰۱۴، تحقیقات ضد فساد در عراق درباره او صورت گرفته است.

ماجد النصراوی، عالی‌ترین چهره دولتی است که از زمان به قدرت رسیدن حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، به اتهام فساد تحت تحقیقات قرار می‌گیرد.

کمیسیون یکپارچگی عراق روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای از وزارت خارجه در بغداد درخواست کرده بود بخواهد وی را استرداد کند.

یک سیاستمدار اهل بصره و نزدیک به نصراوی به رویترز گفت: اتهامات علیه وی انگیزه سیاسی داشته و از سوی رقیبانش مطرح شده است. وی تا زمانی که مانع حقوقی وجود ندارد، می‌تواند به هر نقطه‌ای که مایل است سفر کند.

شور نفت خیز عراق یکی از کشورهایی است که فساد در آن فراگیر است. بر اساس آمارهای سازمان شفافیت بین الملل این کشور از نظر شاخص فساد رتبه ۱۶۶ را در بین ۱۷۶ کشور داراست.
فساد تاثیر کاهش درآمد نفتی ناشی از کاهش قیمت‌ها را بر اقتصاد تشدید کرده است. با گذشت ۱۴ سال از تهاجم آمریکا که به سرنگونی صدام حسین منجر شد، این کشور همچنان با کمبود برق، آب، مدارس، بیمارستان‌ها و زیرساخت رو به رو است

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)