ماف نیوز: نیروهای امنیتی در شهرستان ایلام یک دانشجو را با اتهامات سیاسی بازداشت کردند. در شهرستان سرپل‌ذهاب در استان کرمانشاه هم یک تن بعد از دو روز بازداشت و بازجویی، از سوی اداره‌ی اطلاعات آزاد گردید.

بە گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز ۲۵ مردادماه سال ۱۳۹۶ خورشیدی، یک دانشجوی دانشگاه باختر ایلام به نام «سهیل محمدپور» از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

سهیل محمدپور از همکاران نشریات دانشجویی در استان ایلام است که به علت چاپ مطلبی انتقادی در رابطه با دخالتهای بسیج دانشجویی در امورات فرهنگی بازداشت شده است.

تاکنون مشخص نشده که بازداشت وی از سوی کدام اُرگان صورت گرفته است اما به علت انتقاد وی از بسیج دانشجویی، احتمالا از سوی حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده است.

سهیل محمدپور در حالی به علت نگارش مطالب انتقادی بازداشت شده است که در اصول ۲۴ و ۱۷۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی صراحتا به آزادی بیان مطبوعات و رسانه‌های گروهی اشاره شده است.

در خبری دیگر روز ۲۱ مردادماه، یک تن در سرپل‌ذهاب به نام «حیدر الیاسی» برای مدت دو روز از سوی ماموران اداره‌ی اطلاعات بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفت.

بازداشت حیدر الیاسی در رابطه با خروج احتمالی غیرقانونی یکی از فرزندانش از مرز صورت گرفته و به خانوادە‌ی الیاسی هشدار داده شده است کە فرزندشان باید بە زادگاه خویش بازگردد و خود را به اداره‌ی اطلاعات معرفی نماید.

اداره‌ی اطلاعات سرپل‌ذهاب مقرر کرده است که حیدر الیاسی باید تا هنگام بازگشت فرزندش، هر هفتە یک بار بە این ادارە مراجعە کند.

ناچارکردن این خانواده برای بازگرداندن فرزندشان در حالی صورت میگیرد که طبق ماده‌ی ۱۳ اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر که ایران هم‌ یکی از امضاءکنندگان آن است، هر انسانی سزاوار و محق به داشتن آزادی جابه جایی از محلی به محلی دیگر و اقامت در هر نقطه‌ای است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)