روژی کورد: بر اثر انفجار شدیدی که روز شنبه۲۱ مرداد۱۳۹۶ شمسی، در شهر کویته در بلوچستان پاکستان رخ داد تعداد زیادی خودرو به آتش کشیده شد و عده‌ای کشته و مجروح شدند.

در این انفجار دست‌کم ۱۵ نفر، از جمله هشت سرباز ارتش، جان خود را از دست دادند.

این حمله تروریستی که در آستانه جشن هفتادمین سال استقلال پاکستان رخ داد بیش از ۳۰ مجروح برجا گذاشته که حال برخی از آنها وخیم گزارش شده است.

گروه تروریستی داعش، مسئولیت انجام این حمله تروریستی را برعهده گرفته است.

بنا بر نظر کارشناس مسائل سیاسی خاورمینه مرکز روژی کورد، انجام این حمله تروریستی آنهم در بلوچستان پاکستان، از زوایای مختلفی قابل بررسی است. از جمله این زوایا، انجام این حمله تروریستی بنا به درخواست ایران جهت تنبیه پاکستان و بلوچهای این کشور به دلیل حمایت از مجاهدین بلوچ ایران می باشد. مسئله قابل بررسی دیگر، گسترده نمودن دامنه اختلافات بین پاکستان و هندوستان می باشد.

بنا بر بیانیه منتشره از سوی گروه تروریستی داعش در رابطه با این انفجار، انفجار روز شنبه توسط یک عامل انتحاری موتورسوار صورت گرفته است. پیش از این نیز گروه تروریستی دولت اسلامی با همکاری جهادگرایان افراطی محلی عملیات مشابهی را در پاکستان انجام داده بود.

ژنرال قمر جاوید باجوا، فرمانده ستاد مشترک ارتش پاکستان، می‌گوید که هدف از حمله تروریستی روز شنبه ایجاد اختلال در جشن‌های روز استقلال بوده است.

شهر کویته مرکز ایالت بلوچستان پاکستان و هم مرز ایران و افغانستان است. سال گذشته نیز جهادگرایان افراطی گروه “جماعت احرار” با حمله به یک درمانگاه در کویته ۷۰ نفر را به قتل رساندند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)