روژی کورد: ذبیح‌الله امانی، سخنگوی ولایت سرپل از آغاز عملیات نظامی علیه طالبان از هوا و زمین در میرزا اولنگ خبر داد.

بنا بر اخبار منتشره، ارتش افغانستان موفق شده دو پاسگاه را که به تصرف طالبان درآمده بود، پس بگیرد.

به گفته سخنگوی ولایت سرپل، در این عملیات تلفاتی به اعضای گروه طالبان وارد شده اما تا به حال از آمار آن اطلاع دقیقی در دست نیست.

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان حمله به منطقه میرزااولنگ را به عنوان «جنایت جنگی» محکوم کرده و گفته بود دولت افغانستان انتقام می‌گیرد.

طی حمله ستیزه جویان داعش و طالبان طی روز یکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ شمسی در افغانستان در حمله‌ای هماهنگ به روستایی شیعی‌نشین در آن ولایت ده‌ها نفر از غیرنظامیان را کشتند.

این حمله روز ‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ انجام شده است. طالبان و “دولت اسلامی” در ولایت‌های اطراف افرادی را جذب کرده و برای این حمله تجهیز کرده بودند.

گفته می شود این حمله حدود ۴۸ ساعت به طول انجامیده است و طی آن دستکم ۵۰ نفر کشته شده اند.

بر اساس گزارش رویترز، تروریستهای این دو گروه افراطی به طور هماهنگ به روستای میرزا اولنگ حمله کرده، پس از تسلط بر آن تمام ساکنان روستا را کشته‌اند.

گفته می شود نفوذ جمهوری اسلامی در افغانستان از طریق هم پیمان شدن با دشمن کوچک تر خود یعنی طالبان برای تضعیف قدرت دشمن بزرگ یعنی آمریکا، صورت می گیرد.

سیاست «یک تیر و دو نشان»، هدایت و مدیریت طالبان با تجهیز سلاح، آموزش نظامی نفرات به ویژه از راه مرزی ولایت فراه و هم زمان، عقب راندن جبهه ائتلاف به رهبری آمریکا در منطقه.

نتیجه ی حاصله هم تثبیت قدرت سیاسی و نظامی ایران در منطقه و کنترل هر چه بیشتر کشور دوست و همسایه افغانستان است.

پاسخ ایران به این گمانه زنی ها و اتهامات مطرح شده، هرچند از سوی مقام های ارشد جمهوری اسلامی، ارائه نشد اما به دفعات به دشمنی ایران با طالبان پس از کشته شدن ۱۱ دیپلمات ایرانی توسط این گروه تروریستی و در سال ۱۹۹۸ اشاره می شود.

محمد رضا بهرامی؛ سفیر ایران در کابل؛ با عدم پذیرش اتهام های اخیر مبنی بر جاسوسی و همکاری ایران با طالبان گفت ایران بیش از ۴۰۰ میلیون دلار در افغانستان سرمایه گذاری داشته است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)