دولت جمهوری اسلامی ایران با رعایت اصول و ضوابط حقوق بشر، امکان اعاده ی حقوق قانونی و شهروندی خانواده آسیب دیده حسین پناهی‌ها و آزادی اعضای بازداشت شده این خانواده را در اسرع وقت فراهم آورد.

همانگونه که در خبرها آمده است، حدود ۵۰ روز پیش در جریان حمله نیروهای ویژه امنیتی – نظامی ایران به چهار سرنشین یک اتومبیل در شهر سنندج، سه جوان از اعضای خانواده حسین پناهی‌ها به نامهای صباح حسین پناهی ،حامد سیف پناهی و بهزاد نوری که گفته می شود مرتبط با یک حزب کوردی مخالف دولت بوده اند، جان باختند. جوان چهارم نیز به نام رامین حسین پناهی توسط نیروهای ویژه سپاه پاسداران مجروح و بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل گردیده است. مطابق گزارشهای منتشره نامبرده از چند ناحیه مورد اصابت گلوله قرار گرفته و به شدت مجروح شده است. در همان حال تصاویر منتشر شده توسط نیروهای امنیتی بازداشت و حمل وی را بر روی بلانکارد نشان می دهد که خود موید مجروحیت و عمق جراحات احتمالی این جوان می باشد. از سویی طبق گفته‌های افراد نزدیک به خانواده حسین پناهی،تاکنون محل دفن جانباختگان اعلام نشده و محل نگهداری رامین نیز کماکان نامشخص است و تلاشهای خانواده برای اطلاع از میزان جراحات و چگونگی مداوا و درمان وی و نیز کسب اطلاع از آخرین وضعیت و یا سرنوشت وی، تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است. این در حالی است که تعداد دیگری از اعضای خانواده حسین پناهی‌ها از جمله افشین حسین پناهی دستگیر شده و در بازداشت به سر می برد.

همچنین براساس نامه‌های تظلم خواهی خواهران دستگیر شدگان و جان باختگان و دیگر گزارشهای مرتبط، خانواده حسین پناهی‌ها طی ۵۰ روز گذشته تحت آزار و اذیتهای مداوم و فشارهای غیر قانونی بوده اند. گفته می شود پدر و مادر رامین حسین پناهی و جان باختگان به رغم کهولت سن بیماری بطور مداوم تحت آزار و فشار و احضار پیاپی قرار دارند و یا در منازل خود تحت نظر نیروهای امنیتی قرار گرفته اند.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان با ابراز تاسف و با تاثر شدید از ادامه آزار و اذیت و فشار غیر قانونی بر پدر و مادر کهن سال و دل مجروح حسین پناهی ها، با نگرانی نقض ده‌ها روزه حقوق قانونی و شهروندی خانواده‌های بازداشت شدگان و جان باختگان را مورد پیگیری قرار می دهد. این سازمان از دولت جمهوری اسلامی ایران و دستگاههای امنیتی، نظامی، انتظامی و قضایی ذیربط می خواهد به اذیت و آزار و فشار بر خانواده حسین پناهی‌ها در اسرع وقت خاتمه داده و ضمن فراهم نمودن شرایط قانونی و اطمینان بخش برای دیدار خانواده‌ها با اعضای دستگیر شده خود و اطلاع از آخرین وضعیت و سلامتی آنها، تمهیدات فوری بهره مندی بازداشت شده‌ها از حقوق قانونی و شهروندی و نیز دسترسی آنها به وکیل و مشاورات ضروری حقوقی در شرایط موجود را به عمل آورده ودر کنار آن اقدامات قضایی مناسب را برای بازیابی آزادی دستگیر شدگان آغاز نمایند.

سازمان حقوق بشر کردستان با تاکید مجدد، دولت جمهوری اسلامی ایران را به رعایت اصول و ضوابط حقوق بشر فرا می خواند و از این دولت می خواهد با اعاده و تامین همه حقوق قانونی و شهروندی خانواده حسین پناهی ها، دستگاههای امنیتی ذیربط را نیز وادار به رعایت کامل حقوق این خانواده بنماید.

شورای مدیریت سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان

جمعه ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ / ۱۰ اگوست ۲۰۱۷

http://www.hro-kurd.net

http://www.didban.net

https://www.facebook.com/prmmkkurd1
https://www.facebook.com/DIDBAN.KURDISTAN/?ref=hl
Tweets by prmmkkurd1
https://www.balatarin.com/users/prmmkkurd1/links/submitted

https://t.me/hrokurd

email:
prmmkkurd1@gmail.com
info@hro-kurd.net

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)