اگر چه خوانندگان کتاب‌های‌ الکترونیکی به منظره‌ای عادی در شهر تبدیل شده‌اند، اما کتاب‌های سنتی همچنان طرفداران خود را دارند. به گفته‌ی نیویورک تایمز، فروش کتاب‌های الکترونیکی از سال ۲۰۱۵ با کاهش مواجه شده است اما کتاب‌های چاپی قطعا از بین نرفته‌اند. در واقع، بر اساس برخی تحقیقات، انتخاب کتاب کاغذی ممکن است برای برخی از خوانندگان، انتخاب مناسب‌تری باشد.
در ادامه پنج دلیلی را آورده‌ایم که ممکن است نشان‌دهنده‌ی پایین‌تر بودن مرتبه کتاب‌ الکترونیکی از پدربزرگ کاغذیش باشد:

۱. کتاب‌ الکترونیکی می‌تواند باعث کاهش درک مطلب شود.
محققان دانشگاه چسترغربی در یک مطالعه از دانش آموزان راهنمایی، دریافتند که دانش‌آموزانی که روی آیپد مطاله می‌کنند درک مطلب کمتری به نسبت به وقتی که کتاب کاغذی مطالعه می‌کنند، دارند. آن‌ها کشف کردند که گاهی اوقات بچه‌ها متن را رها می‌کنند تا با دیگر ویژگی‌های تعاملی کتاب‌های الکترونیکی کار کنند. این مسئله نشان می‌دهد که حضور چند رسانه‌‌ای‌های(مثلا موسیقی یا بازی‌های خاصی که در داخل کتاب گنجاده می‌شوند) در کتاب‌های الکترونیکی کودکان می‌تواند به فرایند مطالعه آسیب برساند.
با این حال، محققان خاطر نشان کردند که برخی از ویژگی‌های تعاملی در کتاب‌های الکترونیکی برای افزایش درک مطلب طراحی شده‌اند و ممکن است از بازی‌های گرافیکی تعاملی حاضر در کتاب‌های الکترونیکی مفیدتر باشند.

۲. حواس کودکان توسط کتاب‌ الکترونیکی پرت می‌شود.
نتایج مشابهی توسط یک مطالعه‌ی کوچک توسط مرکز “جون گانز کوئینی” بدست آمده که شامل ۳۲ بچه بود که کتاب‌های الکترونیکی و کتاب‌های چاپی را همراه والدین خود مطالعه می‌کردند. مشخص شد که کتاب‌های الکترونیکی پیشرفته (دارای ویژگی‌های تعاملی بیشتر.م) ممکن است باعث حواس پرتی شوند. کودکانی که کتاب‌های الکترونیکی پیشرفته _ آن‌هایی که تجربه‌ی کار با چندرسانه‌ای‌های تعاملی را داشتند_ را مطالعه کردند با این کتاب‌های الکترونیکی از لحاظ فیزیکی بیشتر درگیر شدند اما در نهایت، جزئیات روایتی کمتری نسبت به کسانی که کتاب‌های چاپی یا کتاب‌های الکترونیک ساده را می‌خواندند، به یاد آوردند.

۳. سیر خط زمانی کتاب را کمتر به یاد می‌آورید.
مطالعه‌ی دیگری در مورد بزرگسالان، همچنین دریافت که کتاب‌های الکترونیکی می‌توانند سخت‌تر درک و جذب شوند. محققان از ۲۵ نفر خواستند که یک داستان ۲۸ صفحه‌ای را در کیندل (نوعی کتاب‌خوان الکترونیکی) و از ۲۵ نفر دیگر خواستند تا همین داستان را از روی کتاب کاغذی بخوانند. سپس از خوانندگان خواستند تا به ترتیب زمانی ۱۴ رویداد داستان را کنار هم قرار دهند. کسانی که این داستان را در کیندل خوانده بودند، در مقایسه با خوانندگان کتاب چاپی، در تست زمان‌بندی بدتر عمل کردند. هرچند آن‌ها در آزمایش‌های دیگر عملکردی مشابه خوانندگان کتاب چاپی داشتند.
تحقیقات پیشین توسط همان دانشمندان، از دانشگاه استاوانگر در نروژ، نشان داد که دانش آموزان کلاس دهم نروژی نیز اگر متون را در حالت چاپ کاغذی به جای صفحه‌ی رایانه بخوانند، متونی را که خوانده‌اند بیشتر به یاد می‌آورند.

۴. کتاب‌ الکترونیکی به عنوان کتاب درسی خوب نیست.
در حالی که کتاب‌های الکترونیکی اغلب ارزان‌تر (و حمل آسان‌تری) نسبت به کتاب‌های درسی سنتی دارند، دانشجویان کالج اغلب آن‌ها را ترجیح نمی‌دهند. در برخی از نظرسنجی‌ها از جوانان در کالج، اکثر دانشجویان گزارش داده‌اند که کتاب‌های چاپی را ترجیح می‌دهند. با این حال، یک مطالعه‌ در سال ۲۰۱۲ توسط “اعتماد ملی سواد آموزی بریتانیا” از کودکان ۸ تا ۱۶ ساله دریافت که بیش از ۵۰ درصد از کودکان گفته‌اند که خواندن از روی صفحه نمایش را ترجیح می‌دهند.

۵. کتاب‌های الکترونیکی خسته کننده‌ هستند.
تماشای یک صفحه‌ی روشن، می‌تواند برای چشم و مغز خسته کننده باشد. مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۵ در سوئد نشان داد که خواندن الکترونیکی متن نیازمند حجم کار شناختی (ادراکی) بالاتری نسبت به خواندن بر روی کاغذ دارد. علاوه براین، تماشای صفحه نمایش LED در شب می‌تواند الگوهای خواب را مختل کند. در سال ۲۰۱۴ مطالعه‌ای در هاروارد متوجه شد که افرادی که از کتاب‌خوان الکترونیکی با صفحه نمایش LED استفاده می‌کنند، شب خواب بدتری دارند و روز بعد خسته‌تر هستند. بنابراین، اگر قصد دارید سراغ کتاب الکترونیکی بروید، نوع بدون نور پس زمینه را انتخاب کنید.
درنهایت اگر واقعا قصد دارید تا محتوای متن‌هایی که می‌خوانید را درک کنید به دنبال کتاب‌های چاپی و کاغذی بروید و اگر قصد دارید تمام شب مطالعه کنید، نور پس زمینه کتاب‌خوان خود را خاموش کنید.
با این حال، این همه به این معنا نیست که خواندن روی کیندل واقعا مغز شما را ذوب می‌کند. به عنوان مثال، خواندن کتاب الکترونیکی در داخل رایانه تجربه بسیار متفاوتی از خواندن در کیندل است که به طور خاص برای خواندن کتاب طراحی شده است. به همین شکل تجربه‌ی خواندن در آیپدی که کتاب الکترونیکی آن دارای ویژگی‌های تعاملی است که با کلیک کردن دچار حواس پرتی می‌شوید با خواندن کتاب بر روی یک کتاب‌خوان ساده بدون هیچ گزینه‌ی اضافه‌ای جهت حواس پرتی متفاوت است.
برخی مطالعات متوجه شدند که بخشی از تفاوت در نحوه‌ی درک مطلب افراد از کتاب الکترونیکی در برابر کتاب کاغذی ممکن است به دلیل نوع برخورد متفاوت افراد با کتاب الکترونیکی باشد. در یک آزمون، شرکت کنندگان زمان مطالعه‌ی خود با کتاب‌های دیجیتالی را، همانطور که با متون کاغذی انجام می دادند، تنظیم نمی‌کردند که این خود منجر به عملکرد پایین‌تری می‌شد.
احتمال دارد که انتظارات ما از خواندن کتاب الکترونیکی بر روی نحوه برخورد با متن و چگونگی تلاش برای مطالعه تاثیر بگذارد.

ترجمه و تلخیص
راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)