به نظر می‌رسد تعادل در زندگی موضوعی باشد که اخیرا ذهن همه را درگیر خود کرده. ما کشف کرده‌ایم که حفظ زندگی سالم و متعادل نه تنها برای شادی و رفاه ضروری است، بلکه می‌تواند باعث پیشرفت یا موفقیت کسب و کار شما نیز باشد.
یک فرد متعادل دارای توانایی بسیار بالاتری برای متمرکز کردنِ توجه‌ و انرژی خود در دستیابی به اهدافش است.
سوال بزرگ این است که ایجاد تعادل در زندگی به چه معنا است؟ یک زندگی متعادل در نظر ما چه شکلی است؟ و از همه مهمتر، در میان این زندگی پر مشغله، چگونه می‌توان به یک زندگی متعادل رسید؟
قدم‌هایی هستند که برای رسیدن به یک زندگی متعادل و دوری از اعمالی که نتیجه بخش نیستند باید بردارید و هنگامی که شروع به دیدن حاصل نتایج این قدم‌ها می‌کنید، بهتر می‌توانید این تعادل جدید را حفظ کنید. کلید کار در این است که سعی نکنید همه چیز را به یک باره تغییر دهید، بلکه در طول زمان تغییرات کوچکی بدهید تا آنچه که برای شما نتیجه بخش است را تعیین کنید. در نهایت شما یک مجموعه‌ی کامل از عادت‌های مثبت زندگی خواهید داشت و هرگز به عقب نگاه نخواهید کرد.

برخی از استراتژی‌هایی که جواب می‌دهند:

– خاموش کنید.
در طول آخر هفته خود را از کار جدا کنید. بهانه‌های شما را از همین الان می‌توانم بشنوم، اما تلاش کنید، حداقل برای یک روز یا حتی چند ساعت در هر شب، تلفن را زمین بگذارید و کامپیوتر را خاموش کنید. به ذهن خود فرصتی برای استراحت بدهید. پاداش: وقت اضافی را صرف تعامل با خانواده و دوستان‌ خود کنید.

– تمیزکاری کنید.
ثابت شده که اگر زندگی شلوغی داشته باشید، هرگز نمی‌توانید تمام آن را مدیریت و متعادل کنید به هرچیزی که یا ضروری نیست و یا ارزشی به زندگی شما اضافه نمی کند “نه” بگویید.

– به سلامتی خود توجه کنید.
ما مدام این نصحیت را می‌شنویم اما کمتر به آن توجه می‌کنیم. می‌دانیم که باید چکار کنیم، اما تا زمانیکه دچار یک مشکل سلامت جدی نشده‌ایم، این موضوع اولویت‌ ما نیست. سلامت ما بر کیفیت کار و زندگی ما اثر دارد. وقتی که خواب کافی داریم، غذای سالم مصرف می‌کنیم و فعالیت بدنی داریم بسیار موثرتر و شادتر هستیم.

– سموم را به حداقل برسانید.
منظور من فقط سموم شیمیایی نیست (اگرچه آن هم کمک می‌کند) اثر افکار منفی اطراف خود را به کمترین حد برسانید. از افراد مسموم (شکایت کنندگان، ناله‌کنندگان، افراد دارای رفتار بد) دوری کنید. اگر نمی‌توانید کاملا از آن‌ها دوری کنید، پس تماس خود را به حداقل برسانید و هرچقدر که می‌توانید، آن‌ها را خاموش کنید. هرزمان که می‌توانید اطراف خود را از افراد مثبت و حامی پر کنید.

– زمانی را به تنهایی صرف کنید.
وقت گذاشتن برای خود احتمالا سخت‌ترین کاری است که یک فرد بیش از حد کار کرده و غرق شده در کار انجام می‌دهد. اما این کار برای کاهش استرس، افزایش شادی و تشویق خلاقیت بسیار مهم است. چیزهایی که می‌توانید امتحان کنید: نوشتن، نقاشی، یوگا و یا صرفا به مدت چند دقیقه در هر روز بطور آرام ساکت بمانید و هیچ کاری نکنید. شما می توانید آن را انجام دهید!

– روابط مهم هستند.
زمان کافی را برای خانواده و دوستان خود کنار بگذارید. فقط جلوی تلویزیون ننشینید. واقعا به کسانی که برایتان مهم هستند توجه کنید و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. با عشق خود قرار عاشقانه بگذارید، با یک دوست قهوه بنوشید، با فرزندتان بازی کنید. افراد اطراف خود را واقعا بشناسید.

– به خود کادو بدهید.
برای پدیکور بروید یا حتی بهتر از آن، یک وقت ماساژ تعیین کنید. حتما نباید چیز گران قیمتی باشد، یک شیشه شراب، قهوه یا چای مورد علاقه‌تان، یک شمع خوش‌بو و یا گل‌های زیبا تاثیر بزرگی خواهند داشت.

– جهان را کاوش کنید.
قدم بزنید و به جهان پیرامون خود توجه کنید، از یک شهر جدید دیدن کنید و حتی در شهر خود به جاهای توریستی بروید. در اجراهای محلی شرکت کنید یا به عکاسی آماتور بپردازید. به پارک بروید و بازی بچه‌ها را تماشا کنید، آن‌ها واقعا می‌دانند چگونه از زندگی لذت ببرند.

– آگاهی خود را گسترش دهید.
در یک کلاس شرکت کنید، یاد بگیرید که نقاشی کنید یا چیز جدیدی را امتحان کنید که همیشه می‌خواستید یاد بگیرید. کتاب بخوانید یا به موسیقی‌ گوش دهید، آنچه که دوست دارید را پیدا کنید.

– خوشی را به یاد داشته باشید.
خنده، شوخی، بازی، پیدا کردن حس شوخ طبعی، عضو خبرنامه‌های طنز روزانه شوید. هیچ چیز مانند یک خنده‌ی حسابی از ته دل احساس آدم را بهتر نمی‌کند.

ترجمه و تلخیص
راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)