ماف نیوز: پرونده‌ی «سامان کریمی» فعال حقوق بشر مریوانی که از سوی دستکاه قضایی محاکمه و به حبس تعلیقی محکوم شده بود، به شعبه‌ی چهارم تجدیدنظر در سنندج ارسال شده است.

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، بعد از محکومیت سامان کریمی به پنج سال حبس تعلیقی از سوی شعبه ی ۱۰۱ دادگاه انقلاب در مریوان با اتهاماتی همچون «تشویش اذهان عمومی، اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام»، این پرونده به شعبه‌ی ۴ تجدیدنظر در سنندج ارجاع داده شده است. حکم در روز ١١ دی ماه سال ۱۳۹۵ خورشیدی صادر شده و وی آخرین بار روز شنبه ٢ بهمن ١٣٩۵، در پی احضار تلفنی، در ستاد خبری اداره‌ی اطلاعات مریوان حضور یافته و در رابطه با فعالیتهای مدنی و تشکیل کمپینهای مردمی حقوق بشری مور بازجویی قرار گرفت. شاکی پرونده‌ی او، وزارت اطلاعات است و به علت احضار و بازجویی مجدد بعد از صدور حکم، بیم افزایش حکم در دادگاه تجدیدنظر وجود دارد.

سامان کریمی فرزند عباس متولد سال ۱۳۶۹ از فعالین «راه‌اندازی و مدیریت کمپین نه به جاده مرگ سنندج مریوان» و «علیه اعدام ریحانه جباری» بود. وی به قاضی اعلام کرده بود که هیچ تبلیغی علیه نظام انجام نداده اما قاضی در جواب عنوان داشته است: «کسی که به دادگاه انقلاب می‌آید بدون حبس نمیرود.»

کریمی قبلا نیز در سال ۱۳۸۹ به دلیل برپایی و حضور در تجمعی اعتراضی در دانشگاه پیام نور مریوان چندین بار هم از سوی حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران این شهر مورد بازجویی و تهدید قرار گرفته بود.

بازداشت وی در روز پنج‌شنبه ۲۲ مهرماه ۱۳۹۵، در منزل شخصی‌اش در پی هجوم نیروهای امنیتی اداره‌ی اطلاعات صورت گرفت. در ساعت ۹ شب ۲۴ مهر ۹۵ به دادستانی منتقل و در آنجا تفهیم اتهام شد. سپس به مدت ۱۰ روز در بازداشتگاه اطلاعات تحت شکنجه‌های روحی و بازجویی‌های پی‌درپی قرار گرفت. بعدا ۱۵ روز دیگر را در زندان عمومی مریوان گذارند و نهایتا با کاهش قرار وثیقه از یک میلیارد تومان به مبلغ صد میلیون تومان از زندان آزاد شد.

اگر الغای قرار تعلیق اجرای مجازات محکوم­‌علیه، تشدید مجازات هم تلقی شود، چون این تصمیم مورد اعتراض شاکی قرار گرفته است، لذا دادگاه تجدیدنظر با استفاده از ملاک ماده‌ی ۲۵۸ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری، می‌تواند نسبت به لغو آن اقدام نماید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)