روژی کورد: علی خامنه ای، رهبر کنونی جمهوری اسلامی، امروز پنج شنبه ۱۲ مردادماه ۱۳۹۶ شمسی، در مراسم انتضاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور، در بخشی از سخنانش به تحریمهای جدید امریکا علیه ایران پرداخته و بر ادامه برنامه موشکی ایران تاکید کرد.

خامنه ای در بخشی از سخنانش با اشاره به وجود تحریم ها گفت: “اگرچه تحریم ها مشکلاتی را بوجود آورد اما موجب شد توجه ما به ظرفیت ها و توانایی های داخلی معطوف شود و از آنها استفاده کنیم و به همین علت امروز برغم خواست دشمن، ایران، به مراتب قوی تر و مقتدرتر از سالهای اول انقلاب است.”

وی با توصیف امریکا به عنوان “بدخواه”، گفت: جمهوری اسلامی هیچ هراسی از ترفندهای بدخواهان ندارد و بواسطه ظرفیت های فراوان کشور، راههای مقابله با آن را می داند.”

علی خامنه ای هیچگونه اشاره ای به ارههای احتمالی مقابله ایران با امریکا نکرده است اما بر مقاومت در برابر امریکا و ادامه برنامه های موشکی تاکید کرده است.

خامنه ای در بخش دیگری از سخنانش همچون گذشته به دولت ایالات متحده تاخته و گفت: “ایران، رژیم ایالات متحده امریکا را متجاوزتر و وقیح تر از همه سلطه طلبان می داند و چهار دهه فعالیت بین المللی نشان داده است که هزینه تسلیم در برابر قدرتهای زورگو به مراتب بیشتر از هزینه ایستادگی در برابر آنها است.”

علی خامنه ای ضمن تاکید بر ادامه ساخت و آزمایش موشک در ایران گفت: “پرتاب این موشک ماهواره بر (موشک سیمرغ)، یک کار علمی و فنی و معمول و البته لازم برای کشور بود”.

در حالیکه امریکا علیه ایران، آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان روز چهارشنبه ۱۱ مردادماه ۱۳۹۶ شمسی، در رابطه با انجام آزمایشات موشکی ایران به سازمان ملل هشدار داده اند، رهبر جمهوری اسلامی، از اعتراضات بین المللی علیه آزمایشات موکشی جمهوری اسلامی به “جنجال” و “سروصدا” یاد کرده و گفت: “شما آزمایشات موشکی انجام بدهید، آنها جنجال بپا می کنند و سروصدا راه می اندازند”.

این چهار قدرت جهانی می گویند، ایرانبا آزمایش یک موشک دارای توانایی حمل ماهواره برای قرار گرفتن در فضا، «گام تهدیدآمیز و تحریک‌کننده‌ای» برداشته است و خواستار رسیدگی دبیرکل سازمان ملل به این موضوع شدند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری جمهوری اسلامی ایران، انجام آزمایش موشک سیمرغ را از نتایج برجام برشمرده است.

مقامهای آمریکایی و اروپایی می گویند، آزمایش موشکهای بالستیک با توافق برجام همخوانی ندارد و می تواند منطقه خاورمیانه را به سوی بی ثباتی بکشاند.
در این اطلاعیه آمده است که دولتهای فرانسه، بریتانیا و آلمان هر یک جداگانه با طرف ایرانی درباره دغدغه هایشان در زمینه فعالیتهای موشکی این کشور گفت و گو کرده اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پنجم مرداد ماه، پرتاب موشک سیمرغ را نقض «روح» توافق هسته‌ای توصیف کرده بود.

چهار کشور در بیانیه خود می‌گویند پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ، از فناوری استفاده کرده که با توسعه موشک‌های بالیستیک، و به‌طور مشخص موشک‌های بالیستیک قاره‌پیما مرتبط است؛ و این اقدام، گامی دیگر پس از پرتاب موشک به سوریه در ۱۸ ژوئن و آزمایش موشک میان‌برد در چهارم ژوئیه است.

ایران روز پنجشنبه گذشته اعلام کرد یک موشک ماهواره‌بر با نام «سیمرغ» را به صورت آزمایشی به فضا فرستاده‌است. به گزارش تلویزیون دولتی و خبرگزاری‌های ایران، پرتاب این ماهواره‌بر «موفقیت‌آمیز» بوده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)