سازمان حقوق بشر ایران، ۴ مرداد ماه ۱۳۹۶: ده زندانی از جمله دو زن در زندان‌های زنجان، کرمانشاه، مهاباد، نوشهر، بابل، گچساران و ارومیه با اتهامات مربوط به مواد مخدر و یا قتل عمد اعدام شدند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز سه‌شنبه ۳ مرداد ماه دو زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی زنجان اعدام شدند. هویت این دو زندانی که روز یکشنبه به سلول انفرادی منتقل شده بودند «جلیل دادیاروند» اهل کوهدشت و «محمد علی یاری» اهل ابهر احراز شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «جلیل دادیاروند متاهل بود و یک دختر ۴ ساله داشت. وی با اتهام سه کیلوگرم ماده مخدر کراک به اعدام محکوم شده بود.»

این منبع در خصوص محمدعلی یاری گفت: «او سال ۹۲ به اتهام حمل دو کیلو و ۱۰۰ گرم شیشه و یک کیلو و ۹۰۰ گرم شیره تریاک بازداشت شد و با اینکه در همه جا گفته بود که از این مواد‌ها بی‌خبر بوده و ربطی به او نداشته به اعدام محکوم شد. مالک اصلی مواد فردی بود که سال ۹۴ اعدام شده بود.»

همچنین در همین روز یک زندانی در زندان کرمانشاه اعدام شد. هویت این زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود «عمران عسکر دشت» حدودا ۳۱ ساله و اهل همدان احراز شده است.

از زندان مرکزی ارومیه نیز خبر می‌رسد که روز جاری، چهارشنبه ۴ مرداد ماه سه زندانی مواد مخدر از جمله یک زن اعدام شده‌اند. «فرهاد موسی‌زاده» و «داوود مالدار» نام دو تن از این زندانیان است که از بند ۱۵ این زندان به سلول انفرادی منتقل شده بودند ولی تا لحظه تنظیم این خبر هویت زنی که در این زندان اعدام شده مشخص نشده است. این زندانیان در یک گره پنج نفره به سلول انفرادی منتقل شده بودند و سازمان حقوق بشر ایران خبر انتقال ایشان به انفرادی را در گزارشی منتشر کرده بود. دو زندانی دیگر با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند از بند‌های ۳ و ۴ به سلول انفرادی و سپس زندان مهاباد منتقل شدند.

خبرگزاری هرانا در خصوص سرنوشت این دو زندانی نوشت که حکم یکی از ایشان به نام «فتاح امینی» صبح روز سه‌شنبه ۳ مرداد ماه در زندان مهاباد به اجرا درآمده است.

این خبر گزاری همچنین گزارش داد که صبح چهارشنبه ۴ مرداد ماه یک زن زندانی در زندان مرکزی بابل اعدام شده است. این زن ۲۵ سال سن داشته و با اتهام قتل عمد به قصاص نفس اعدام محکوم شده بود. هویت این زن مشخص نشده است.

همزمان در همین روز یک زندانی دیگر در زندان گچساران از توابع استان کهکیلویه و بویراحمد به اتهام قتل عمد به دار کشیده شد. این زندانی «سلمان راهی» نام داشت و متهم بود ۸ سال پیش با اسلحه ساچمه‌ای به پای فردی که به دیابت مبتلا بوده شلیک کرده و زخم ناشی از این شلیک باعث مرگ مقتول شده است. این پرونده در چند مرحله با تشخیص قتل غیر عمد مختومه اعلام شده بود.

در گزارشی دیگر رکنا خبر از اجرای حکم اعدام یک زندانی در صبح چهارشنبه ۴ مرداد ماه در زندان مرکزی نوشهر داده است. از هویت و جزئیات پرونده این زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود اطلاعاتی منتشر نشده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com