ماف نیوز: بعد از نزدیک به یک ماه از اظهار بی‌اطلاعی ارگانهای امنیتی از بازداشت یک شهروند پیرانشهری، در روزهای گذشته وی توانست در تماسی تلفنی بازداشتش را به اطلاع خانواده برساند.

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، بعد از بازداشت ملا «عبدالکریم آذرین» از اعضای جامعه‌ی دینی «جماعت دعوت و اصلاح» در پیرانشهر، در روزهای گذشته او توانست طی یک تماس تلفنی کوتاه، بازداشت خود از سوی یکی از ارگانهای امنیتی را به اطلاع خانواده‌اش برساند اما در تماس خود، به محل نگه‌داری‌اش و یا ارگان صادرکننده‌ی دستور بازداشت خود اشاره‌ای نکرده است.

پیشتر نیروهای امنیتی و دستگاه قضایی علیرغم اظهار بی‌اطلاعی از بازداشت این روحانی به خانواده‌‌اش اعلام کرده‌ بودند: «در صورتی که جرمی مرتکب نشده باشند، بازداشت نشده‌ است.»

روز سه‌شنبه ۳۰ خردادماه عبدالکریم آذرین، امام جماعت مسجد هجرت و مدیر مدرسه‌ی علوم دینی شیخ سعید نورسی که از سوی نیروهای امنیتی احضار شده بود، بازداشت شد.

وی مدت ۳۰ سال است در کسوت روحانییت و تدریس و فعالیت در امور خیریه اشتغال دارد و احداث و تاسیس مسجد هجرت و مدرسه‌ی شیخ سعید نورسی پیرانشهر هم از سوی وی انجام گرفته است.

طبق ماده‌ی ۲۴ قانون آیین دادرسی کیفری، ضابطان دادگستری حق بازداشت متهمان را در جرایم غیرمشهود بدون دستور قضایی ندارند و در جرایم مشهود نیز چنانچه فوراً پس از ۲۴ ساعت از بازداشت، متهم بازداشت‌شده را باید به مقامات قضایی معرفی کنند. همچنین مطابق ماده‌ی ۳ قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب مصوب ۱۳۷۳ و اصلاحات بعدی آن، باید در مورد بازداشت موقت متهم در مهلت مقرر قانونی تعیین تکلیف شود و چنانچه خارج از مواعد قانونی بدون دلیل قانونی متهم در بازداشت بماند عمل مقام صادرکننده قرار، مصداق بارز بازداشت غیرقانونی است و برابر قانون با ارگان مربوطه برخورد خواهد شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com