روژی کورد: بنا به گزارش روزنامه اسرائیلی هاآراتص اسرائیل، بنیامین نتانیاهوروز یکشنبه ۲۵ تیرماه ۱۳۹۶ شمسی، پس از دیدار خود با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، مخالفت کشورش با آتش‌بس سوریه که با میانجی‌گری واشنگتن و مسکو به دست آمده را اعلام کرد.

نتانیاهو گفته است: “ین آتش‌بس حضور نظامی جمهوری اسلامی در سوریه را استمرار بخشیده و تثبیت می‌کند.”

رئیس جمهوری اسرائیل در سخنان خود تصریح کرده است: “توافق به‌دست‌آمده با میانجی‌گری مسکو و واشنگتن حضور جمهوری اسلامی در سوریه را ابدی خواهد کرد”.

شبکه دوم تلویزیون اسرائیل نیز در این رابطه بدون ذکر نام، اظهارات یک مقام اسرائیلی را نقل قول کرد که گفته است، “اسرائیل از تلاش‌های گسترش‌طلبانه‌ی ایران در سوریه آگاه است”.

سایت خبری روسی اسپوتنیک نیز در گزارش خود درباره مخالفت نتانیاهو به گزارش رسانه‌های اسرائیل اشاره کرده است. طبق این گزارش رهبری اسرائیل همچنین از این مسئله ناراضی است که بانیان آتش‌بس منطقه‌ای در سوریه را که فقط ۲۰ کیلومتر با مرز اسرائیل فاصله دارد، برای نیروهای ایرانی منع کرده‌اند.

آنگونه که منابع اسرائیلی توصیف کرده‌اند، آتش‌بس سوریه می‌تواند به “کابوس اسرائیل” تحقق بخشد، چرا که افزون بر ادامه استمرار حضور ایران در سوریه، نقش روسیه به عنوان پشتیبان رژیم بشار اسد را تثبیت می‌کند.

یکی از مشاوران نتانیاهو به رسانه‌های اسرئیل گفته است که ایران قصد احداث یک پایگاه هوایی و یک پایگاه دریایی در سوریه را دارد.

اسرائیل تا کنون در تلاش بوده که درگیر جنگ و درگیری‌های سوریه نشود، اما آتش‌بس کنونی در جنوب این کشور اسرائیل را با چالشی سخت روبرو ساخته است.

اسرائیل قبلا اعلام کرده بود، با ایجاد مناطق امن در سوریه موافق است اما جهت کنترل این مناطق، به روسیه اعتماد ندارد و از نزدیکی نیروهای اسرائیل و حزب الله، تحت پشتیبانی روسیه به مناطق مرزی خود، نگران است.

اسرائیل گفته بود، مایل نیست منطقه امن درعا، واقع در جنوب غربی سوریه توسط روس‌ها کنترل و نظارت شود.

پیش‌تر اسرائیل درباره کنترل و نظارت این منطقه توسط روسیه هشدار داده بود.اسرائیل اعتمادی به روسیه ندارد. این درحالی است که هر دو کشور در خصوص سوریه در سطحی بسیار عالی توافق کرده‌اند که جنگنده‌های سوری وارد مناطق مورد نظر اسرائیل نشوند. مسکو حتی اعتراضی هم به بمبارن‌های اسرائل علیه حزب‌الله ندارد. اما گویا همه این چیزها برای اسرائیل کافی نیست.

بنیامین نتانیاهو برای پیشبرد و تحقق خواست‌های اسرائیل در مسئله آتش‌بس سوریه گفت‌وگوهایی فشرده با ولادیمیر پوتین و همچنین رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا انجام داد؛ مذاکراتی که در نهایت آن نتیجه دلخواه برای اسرائیل را نداشته و به گفته‌ی نخست‌وزیر اسرائیل می‌تواند “واقعیتی جدید و نگران‌کننده در جنوب سوریه” پدید آورد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)