روژی کورد: بینالی یلدریم، نخست‌وزیر ترکیه، در سالگرد کودتای نافرجام ۲۵ تیرماه سال گذشته اعلام کرد که قصد دارد وضعیت فوق‌العاده در این کشور را برای ۳ ماه دیگر تمدید کند.

وضعیت فوق‌العاده در ترکیه که پس از کودتای نافرجام سال گذشته وضع شد، دست حکومت را برای اعمال قدرت باز می‌گذارد.

تمدید این وضعیت به معنای افزایش بازداشتها و دستگیری و اخراجها در ترکیه می باشد.

در ادامه دستگیریهای دسته جمعی و خودسرانه در ترکیه که پس از کودتای نافرجام سال گذشته شروع شده است، مقامات این کشور حکم بازداشت ۱۰۵ نفر را صادر کردند که در میان بازداشتی‌ها کارکنان سابق شورای پژوهش و سازمان مخابرات ترکیه نیز به چشم می‌خورند.

تاکنون ۵۲ نفر از این افراد در نقاط مختلف کشور دستگیر شده‌اند. آنها متهم هستند که به لحاظ فناوری از کودتای نافرجام پشتیبانی کرده‌اند.

از سوی دیگر بر اساس گزارش آژانس خبری دوغان ترکیه، ۴۲ کارمند دو دانشگاه شهر استانبول ترکیه به اتهام همکاری با جنبش فتح‌الله گولن بازداشت شدند. ۱۹ پرفسور دانشکده پزشکی دانشگاه مدنیت و همچنین کورای کالیسکان، استاد دانشگاه بغازیچی استانبول، در میان دستگیرشدگان هستند.

این دستگیریها در حالی صورت می گیرد که امروز سه شنبه، ۲۰ تیر ۱۳۹۶ شمسی، اولین سالگرد کودتای نافرجام ترکیه می باشد.

این دستگیریها چهار روز قبل انجام شده است.

یک روز پیش از این نیز ۷۲ نفر از کارکنان دانشگاه‌های ترکیه بازداشت شدند. دستگیرشدگان متهم هستند که از شبکه اجتماعی (Messenger-Dienst ByLock) در انجام برنامه‌ریزی کودتا و ارتباط با یکدیگر استفاده کرده‌اند.

حکم بازداشت این افراد زمانی صادر می‌شود که مراسم سالگرد کودتای نافرجام به مدت یک هفته در مناطق مختلف این کشور آغاز شده است.

فتح‌الله گولن از سال ۱۹۹۹ در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند. این واعظ تبعیدی اتهاماتی را که متوجه او می‌شود، بارها رد کرده است.

بعد از کودتا ۵۰ هزار نفر به اتهام دست داشتن در کودتا دستگیر و حدود ۱۰۰ هزار کارمند نیز اخراج شدند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)