روژی کورد: پس از افشای دیدار پسر دونالد ترامپ با وکیل روسی در جریان انتخابات آمریکا، احتمال دارد کنگره آمریکا برای تنبیه روسیه تحریم‌های ایران و روسیه را به تصویب برساند.

احتمال تصویب تحریمهای نو علیه ایران و روسیه در حالیست که مجلس سنای آمریکا یک ماه پیش با اکثریت قاطع آرا تحریم‌های تازه‌ای را علیه ایران و روسیه تصویب کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از شماری از قانونگذاران آمریکا، از جمله اعضای ارشد حزب دمکرات و جمهوری‌خواه در کنگره، گزارشی منشتر کرده و می‌گوید ممکن است این تحریم‌ها در هفته جاری به رای گذاشته شود.

شماری از قانونگذاران ارشد ایالات متحده می‌‌گویند ماجرای دیدار پسر دونالد ترامپ و وکیل روس در جریان انتخابات آمریکا، احتمال تصویب نهایی تحریم‌های ایران و روسیه را افزایش داده‌است. دولت ترامپ به بخش‌هایی از این تحریم‌ها اعتراض کرده‌است.

لایحه‌ای که در سنای آمریکا به تصویب رسید برنامه موشک‌های بالستیک ایران و همه اشخاص و شرکت‌هایی که با این برنامه در ارتباط‌‌اند را در طی ۹۰ روز تحریم می‌کند. این تحریم‌ها به تحریم‌های اقتصادی علیه ایران که در دوران قبل از توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی وضع شده بود، ربطی ندارند.

علاوه بر این سنای آمریکا برای نخستین بار سپاه پاسداران را هم به طور مستقیم تحت تحریم قرار داده است.

طرح تحریم‌های ایران و متمم روسیه، در سنا با رای بالای ۹۸ موافق به ۲ مخالف به تصویب رسید، اما در مجلس نمایندگان با مانع روبه‌رو شد اما پس از افشای دیدار پسر ترامپ با وکیل روسی در حین انتخابات امریکا، احتمال تصویب این تحریمها افزایش یافته است.

بر اساس این لایحه همچنین دارایی افراد و نهادهایی که در معاملات مرتبط با تأمین، فروش و یا انتقال سلاح به ایران دست دارند، توقیف می‌شود.

بن کاردین، عضو ارشد حزب دموکرات در کمیته روابط خارجی سنا گفته است آنچه میان دونالد ترامپ جونیور، فرزند رئیس‌جمهور آمریکا و وکیل روس رخ داده، “تأکیدی بر نحوه عملکرد روسیه” است. به نوشته خبرگزاری رویترز، کاردن خاطرنشان کرده که تحریم‌ها علیه مسکو در اصل می‌بایست به دلیل مداخله روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، اشغال بخش‌هایی از اوکراین و گرجستان و همچنین حمایت روسیه از رژیم بشار اسد پیش‌تر به تصویب می‌رسیدند.

دولت دونالد ترامپ مخالف بخش‌هایی از طرح تحریم‌ها علیه روسیه است و در همین راستا دیدارهایی میان مقامات رسمی دولت و نمایندگان صورت گرفته است. به موجب این لایحه رئیس‌جمهور آمریکا باید برای کاهش، تسهیل یا پایان دادن به تحریم‌های روسیه از کنگره اجازه بگیرد و همین امر از جمله یکی از دلایل مخالفت دولت ترامپ است. در این لایحه همچنین تصویب شده که بسیاری از موارد تحریمی علیه روسیه اجباری هستند و ترامپ نمی‌تواند با توجیه به خطر افتادن امنیت ملی آمریکا آنها را رد کند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)