Image may contain: one or more people, crowd, table and outdoor

بر اساس قانون کانادا پناهجویان اقلیت جنسی باید در مهلت ۱۵ روزه مدارکی نشان دهند که گرایش جنسی و هویت جنسیتی‌شان را ثابت کند. اکنون راهنمای جدیدی صادر شده است که امید می رود روند مصاحبه و ارزیابی این پرونده ها را انسانی تر سازد.

هیئت مهاجرت و پناهندگی دولت کانادا در ماه می ۲۰۱۷ برای مصاحبه با پناهجویان ال‌جی‌بی‌تی راهنمای جدیدی صادر کرد که بر اساس آن ترمینولوژی صحیح، ادبیات مناسب، چالش‌های روبروی افراد با گرایش جنسی و هویت جنسیتی متفاوت، ارزیابی صحت ادعاها و پیشگیری از تحمیل کلیشه‌ها و استریوتایپ‌ها (stereotypes) آموزش داده شده است.

هدف از این سند ۱۲ صفحه‌ای شنیدن ادعاها و اظهارات پناهجویان با رویکردی حقوق بشری است.

پیش از این نحوه ارزیابی پرونده‌های پناهجویان همجنسگرا و ترنسجندر ایرادات اساسی داشت و به شیوه‌های غیرقابل قبول به اثبات لزبین بودن، گی بودن یا ترنس بودن فرد می‌پرداخت. از جمله سوال‌های نامناسب متعددی از پناهجویان ال‌جی‌بی‌تی پرسیده می‌شد. سوال‌هایی از جمله «چندبار و چطور با دوست دخترش رابطه جنسی داشته» که از این طریق لزبین بودن را ثابت کنند.

این در حالی است که اینگونه سوالات به جای تمرکز بر روی اصل موضوع، یعنی پیگرد قانونی متوجه فرد و آسیب‌های جامعه پشت‌سر، سکشوالیته او را به قضاوت می‌نشیند.

به عنوان مثال برای پایان دادن به اینگونه سوالات نامناسب و خصوصی، یکی از موارد این راهنما این است که سابقه ارتباطات هتروسکشوال فرد (ازدواج یا رابطه با جنس مخالف) مبنای قضاوت درباره گی یا لزبین بودن فرد قرار نگیرد.

به گفته بشیر خان وکیل مهاجرت «این یک تحول اساسی است و افراد ال‌جی‌بی‌تی‌کیو و ادعاهای آنان را هم‌تراز یک پرونده پیگرد قانونی بخاطر ایده سیاسی یا اعتقاد مذهبی قرار می‌دهد.»

پاسخ دادن به این سوال‌ها بویژه برای افرادی که از کشورهایی می‌گریزند که در آنجا هرگز همجنسگرا بودن یا ترنسجندر بودن خود را از ترس جانی آشکارا مطرح نکرده‌اند امری بسیار دشوار و اضطراب‌زا است.

در این راهنما بخش‌های مجزایی برای آموزش افسران مربوطه درباره اینترسکشنالیتی (intersectionality)، درک و دریافت از گرایش جنسی، هویت جنسیتی و بیان جنسیتی، پیگرد قانونی بر این اساس، درک عمیق‌تر از افراد اینترسکس و ترنس،‌ درمان اجباری و … آمده است.

در این راهنما بخش‌های مجزایی برای آموزش افسران مربوطه درباره اینترسکشنالیتی (intersectionality)، درک و دریافت از گرایش جنسی، هویت جنسیتی و بیان جنسیتی، پیگرد قانونی بر این اساس، درک عمیق‌تر از افراد اینترسکس و ترنس،‌ درمان اجباری و … آمده است.

این سند ۱۲ صفحه‌ای تنها یک راهنما است و تضمین نمی کند که افسران مهاجرت چه برخوردی با پناهجویان ال‌جی‌بی‌تی اتخاذ خواهند کرد.

بر اساس قانون کانادا پناهجویان اقلیت جنسی باید در مهلت ۱۵ روزه مدارکی نشان دهند که گرایش جنسی و هویت جنسیتی‌شان را ثابت کند. مدارکی چون برگه گزارش پلیس، پرونده پزشکی، شهادت یا نامه‌های شخصی که در آن سکشوالیته فرد را به طور معین بیان کرده باشد.

پیشتر محققان گزارشی از ۹۲ پناهجو در تورنتو در بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ تهیه کردند که نشان می‌دهد بسیاری از آنان از اضطراب و ترس و خطر اخراج از کشور به دلیل سخت بودن اثبات گرایش جنسی و هویت جنسیتی رنج می‌برده‌اند.

با #شش‌رنگ در شبکه‌های اجتماعی همراه شوید:
🌈💙 https://t.me/Iran6Rang
🌈💙 https://www.facebook.com/6rang.Iran
🌈💙 https://www.instagram.com/6rangiran
🌈💙 https://www.youtube.com/user/6rangIran
🌈💙 https://www.tribunezamaneh.com/archives/author/6rang-org
#۶rang #شش_رنگ #ایران #همجنسگرایان #همجنسگرا #اینترسکس #لزبین #ترنسجندر #گی#دوجنسگرا
#کانادا #پناهجویی #اقلیت_جنسی #هویت_جنسیتی #گرایش_جنسی #بیان_جنسیتی
#lgbt #refugee

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com