روژی کورد: هفته‌نامه آلمانی اشپیگل طی گزارشی ادعا کرده است که اسناد و اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد سرویس اطلاعات برون‌مرزی آلمان طی سال‌های گذشته و طولانی، از امریکا و بویزه کاخ سفید جاسوسی کرده است که این مسئله نشانگر عدم اعتماد بین این دو کشور می باشد.

قبلا نیز اخباری مبنی بر شنود سازمان اطلاعات امریکا از گوشی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان منتشر شده بود که با انتشار خبر آن، مرکل طی واکنشی گفت: “جاسوسی به هیچ وجه نباید بین دوستان صورت گیرد”.

اشپیگل نوشته است که به‌نظر می‌رسد این همکاری میان آلمان و آمریکا از مدت‌ها پیش چندان اعتمادآمیز نبوده است. زیرا به نوشته این هفته‌نامه، سرویس اطلاعاتی برون‌مرزی آلمان برای سال‌های متمادی مقاصد زیادی را در ایالات متده آمریکا جاسوسی می‌کرده است.

در فهرست نهادهای آمریکایی که سرویس اطلاعاتی آلمان در آنها ارتباطاتی داشته و اطلاعات محرمانه جمع‌آوری می‌کرده علاوه بر کاخ سفید، وزارت خزانه‌داری و وزارت امور خارجه امریکا نیز قرار دارند. البته کاخ سفید در راس همه این هدف‌های جاسوسی قرار داشته است.

این هفته‌نامه نوشته است اسناد و اطلاعاتی دیده است که بر اساس آنها بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۶ حدود ۴ هزار کلیدواژه جستجو، مورد توجه مجموعه عملیات جاسوسی آلمان از هدف‌های آمریکایی بوده‌اند. تاکنون تنها ظاهرا جاسوسی سرویس اطلاعاتی آلمان از آژانس اطلاعات ملی آمریکا (NSA) موجب خشم و ناراحتی‌ آمریکایی‌ها شده است.

اشپیگل در گزارش خود نوشته است مبادلات اطلاعاتی بیش از ۱۰۰ سفارتخانه خارجی در آمریکا و نهادهای بین‌المللی مانند صندوق بین‌المللی پول و دفتر اتحادیه عرب در ایالات متحده از هدف‌های جاسوسی سرویس اطلاعات برون‌مرزی آلمان بوده‌اند.

این گزارش می‌گوید همان‌طور که آژانس اطلاعاتی آمریکا از آلمانی‌ها جاسوسی می‌کرده، سرویس اطلاعاتی آلمان نیز مانعی نمی‌دیده که از نهادهای آمریکایی جاسوسی کند.

سرویس اطلاعات برون‌مرزی آلمان همچنین تلفن‌ها، فکس‌ها و ای‌میل‌های شرکت‌های آمریکایی مانند لاکهید مارتین، سازمان فضایی ناسا، سازمان حقوق بشری “دیده‌بان حقوق بشر” و دانشگاه‌های تعداد زیادی از ایالت‌های آمریکا را شنود می‌کرده است.

علاوه بر اینها، ارتباطات نهادهای نظامی مانند نیروی هوایی، دریایی و یا نهادهای اطلاعات ارتش آمریکا نیز از هدف‌های دیگر جاسوسی سرویس اطلاعات برون‌مرزی آلمان بوده‌اند.

تاکنون نهادهای اطلاعاتی آلمان درباره این گزارش اشپیگل، سکوت برگزیده اند.

چنین وانمود می شود که آژانس اطلاعات ملی آمریکا درباره عملیات جاسوسی سرویس اطلاعات برون‌مرزی آلمان در آمریکا یک کمیسیون تحقیق ایجاد کرده و گزارش این کمیسیون به زودی در پارلمان آلمان بررسی خواهد شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)