روژی کورد: فرمان آتش به اختیار خامنه ای که طی دستوری کتبی صادر شده است، از سوی مفسرین و آگاهان سیاسی مسائل ایران به عنوان تهدیدی جدی تلقی شده است، فرمانی که امامان جمعه در ایران تفاسیر مختلفی برای آن دوخته اند.

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، در مصاحبه با سایت کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، «فرمان آتش‌ به اختیار» را «شلیک به قانون» دانست و گفت که «قانون شکنی و زیرپا نهادن حقوق شهروندان از اولین تبعات چنین فرمانی است».

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، علاوه بر فرمان کتبی، روز ۱۷ خرداد با استفاده از اصطلاح نظامی «آتش‌به‌اختیار» از «افسران جنگ نرم» خواسته بود تا هنگام بروز «اختلال و تعطیلی» در دستگاه‌های مرکزی فکری، فرهنگی و سیاسی کشور خود دست به کار شوند و تصمیم‌گیری و اقدام کنند.

شیرین عبادی در این مصاحبه گفته است که این موضوع پیش از این نیز «در خفا وجود داشت» و «قتل‌های زنجیره‌ای، قتل تعدادی از بهائیان، اسیدپاشی‌های اصفهان و قتل‌های سریالی زنان در مشهد» از جمله آنها است.

برنده جایزه صلح نوبل همچنین افزوده است: عاملان قتل‌های زنجیره‌ای در سال ۷۷ اعلام کرده بودند که از قربانعلی دری نجف آبادی، وزیراطلاعات، «دستور داشتند» و «از طریق یکی از روحانیون که نامش در پرونده هم است و نسبت فامیلی با رهبر دارد، وی را در جریان این کارها قرار داده بودند».

وی پرونده‌های اسیدپاشی به زنان در مهر ۹۳ در اصفهان و قتل‌های سریالی در مشهد را نیز از جمله این موارد دانست.

خانم عبادی در این مصاحبه همچنین گفته است که قانون مجازات اسلامی نیز در مواردی «مجوز» اقدامات خودسرانه را داده، از جمله اینکه اگر کسی فردی را به قتل برساند و بتواند در دادگاه ثابت کند که او «مهدورالدم» بوده و به طور مثال از «اسلام خارج شده»، «مرتد» شده و یا به پیامبر اسلام توهین کرده، «از هرنوع مجازات و قصاص و دیه معاف است».

با شروع مخالفتها و تفاسیر از این سخنان خامنه ای، رئیس کانون مدافعان حقوق بشر گفت که پیش از مطرح شدن سخنان آیت‌الله خامنه‌ای درباره «آتش به اختیار» بودن «افسران جنگ نرم» نیز عملا «چنین فرمانی وجود داشته» و « افرادی خود را فراتر از قانون می‌دانستند و بر اساس تکلیف شرعی که برای خودشان قائل بودند عمل می‌کردند».

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)